V Jihlavě se rozmohl jeden „odpadový nešvar". Lidé přetěžují hnědé kontejnery určené na bioodpad. S takto přetíženou popelnicí lze obtížně manipulovat, a proto dochází k jejímu poškození.
Takto přeplněnou popelnici běžné svozové vozidlo nezvedne a je nutné zajistit svoz autem s hydraulickou rukou.
„Ačkoli do hnědých popelnic lze teoreticky vyhazovat spoustu různých druhů biologického materiálu (tráva, zbytky rostlin, zbytky ovoce, větvičky), je třeba mít na paměti, že jsou tyto nádoby prioritně určené na biologicky rozložitelné zbytky z kuchyně. Větší množství bioodpadu (velké množství trávy, nadúroda ovoce, kořeny, velké větve) je třeba kompostovat na vlastní zahradě popřípadě jej odvézt na sběrný dvůr nebo na kompostárnu v Henčově, jak tomu běžně bylo před zavedením hnědých popelnic na bioodpad," vysvětluje za tiskové oddělení jihlavské radnice Aneta Hrdličková.
Jak dodává městský zpravodaj Ježkovy oči, problémem je také čistota bioodpadu - v nádobách často končí zejména různé typy sáčků, což znemožňuje jeho využití na kompostárně. Tyto faktory se samozřejmě projevují v nákladech na odpadové hospodářství města. „Je na každém z nás, jak se k tomu postavíme. Bioodpad tvoří až 40 % obsahu našich popelnic, přitom existuje mnoho možností, jak jej vytřídit a zajistit, aby nepřišel nazmar. Zelený odpad ze zahrad přece nemusí končit v hnědém kontejneru nebo jako komunální odpad na skládce pod zemí ani ve spalovně. Nejekologičtější variantou je, pokud si vyrobíme vlastní kompost, který použijeme na vlastní zahrádce,“ doplnila vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.