Aktuálně

Začínají úpravy nebezpečné a nepřehledné křižovatky u Dobré Vody, v místě budou dopravní omezení více...

Ani tři góly nestačily. Dukla hrála poprvé v play off prodloužení, ve kterém Zlínu podlehla více...

Část ulice Tolstého bude od pondělí deset dní neprůjezdná, následně se zavře Jiráskova více...

Zemřel válečný hrdina a poslední český pilot RAF Emil Boček. Bylo mu sto let

Autoři | Foto Archiv Drbny/Emil Boček

Zemřel poslední český stíhací pilot RAF Emil Boček. Rodák z brněnských Tuřan byl generálem ve výslužbě, který v průběhu druhé světové války sloužil jako stíhač u československého letectva ve Velké Británii. O úmrtí válečného hrdiny, jenž nedávno oslavil sté narozeniny, informovalo Komunitní centrum pro válečné veterány.

Generál Emil Boček, který patřil mezi hrdiny leteckých bojů druhé světové války, zemřel. V roce 1939 ilegálně opustil území protektorátu a vstoupil do československé zahraniční armády. V Británii podstoupil letecký výcvik a jako stíhací pilot se účastnil bojů na západní frontě. Byl posledním žijícím českým pilotem, který usedl v britské RAF do kokpitu stíhacího letounu.

Odvážný brněnský rodák

Poslední roky žil Boček v domově seniorů v brněnské Bystrci, kde v únoru slavil i významné životní jubileum. Při otázce na největší životní zážitky se pilot opakovaně vracel k času strávenému v Anglii. Země Spojeného království se mu vryla do paměti i přes to, že procestoval takřka svět. Do bojů se poprvé zapojil ve Francii, kam roku 1939 tajně uprchl z nacisty obsazeného Československa. V Británii pak jako člen československé zahraniční armády sloužil na pozici leteckého mechanika.

Později absolvoval výcvik v Kanadě a začal působit jako stíhač u československé 310. stíhací perutě. „Pořád nejraději vzpomínám na Anglii. Tam bylo všechno perfektní a nové. Naopak ve Francii byl takzvaně bordel a museli jsme nosit dřeváky,“ vzpomínal Boček. Za války strávil necelých čtyřiasedmdesát hodin v letadle při bojových akcích. „Ale nikdy jsem se nebál. Vždycky jsem věděl, že já z boje vyjdu dobře a problémy budou mít ti druzí,“ svěřil se.

Odešel v šestnácti

Boček odešel bojovat z nacisty obsazeného Československa v šestnácti letech a za bojové hrdinství obdržel vysoká československá a britská válečná vyznamenání. Prezident Václav Klaus mu v roce 2010 propůjčil nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva III. třídy, prezident Miloš Zeman mu v roce 2019 udělil stejný řád nejvyšší třídy. 

Ke stým narozeninám, které oslavil na konci února, mu pogratulovali legionáři, blahopřání od britského krále mu ale přijel osobně předat i nový britský velvyslanec Matt Field„Měl jsem tu velkou čest předat panu generálu Emilu Bočkovi, pilotu RAF, osobní dopis od krále Karla III. Král mu poblahopřál ke stým narozeninám a poděkoval mu za jeho přínos boji za svobodu,“ okomentoval.

Potkal i královnu

Po válce se jako příslušník nekomunistického odboje stal nepohodlným a v březnu 1946 byl z armády na vlastní žádost propuštěn. Zařídil si opravnu motocyklů. Po komunistickém puči pracoval v podniku Mototechna, později se až do odchodu do důchodu v roce 1988 živil jako soustružník.

I poté byl veřejně činný, po pádu komunistického režimu působil mimo jiné v Československé obci legionářské, kde byl poté místopředsedou republikového výboru, či předsedou Svazu letců RAF v Brně. V březnu 1996 se osobně setkal ke krátkému rozhovoru s britskou královnou Alžbětou II. při její návštěvě Brna za doprovodu prezidenta Václava Havla.

Po obnovení demokracie po roce 1989 byl morálně a politicky rehabilitován a několikrát povýšen. Do generálské hodnosti ho povýšil prezident Miloš Zeman, který ho v květnu 2014 jmenoval brigádním generálem a v květnu 2017 generálmajorem. V květnu 2019 ho Zeman povýšil do hodnosti armádního generála ve výslužbě.

O jeho životě vznikl v roce 2012 dokumentární film Nezlomný. V městské části Brno-Bystrc po něm v roce 2016 pojmenovali tramvaj. Mimo jiné byl také čestným občanem rodného města.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brno, společnost, úmrtí, Emil Boček, veterán, historie, armáda

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.