Počasí dnes19 °C, zítra19 °C
Pátek 9. června 2023  |  Svátek má Stanislava

Aspoň na chvíli se stát kosmonautem. Podívejte se, jak vypadala oblíbená akce v Náměšti nad Oslavou

Obří nafukovací Měsíc a kosmická loď Crew Dragon, setkání se slovenským kosmonautem Ivanem Bellou i se záložním astronautem Evropské kosmické agentury Alešem Svobodou, rekordní sbírku podpisů kosmonautů, workshopy pro školy nebo výstavy. To všechno v uplynulých dnech nabídl bohatý program Náměšťských dnů kosmonautiky. Konal se od úterý do soboty.

„Náměšťské dny kosmonautiky se nám moc líbily, syna nejvíc bavilo tvoření z PET lahví. Zajímavé byly i letecké simulátory, kde jsme si mohli s piloty popovídat o letectví. Zaujala mě také výstava velkoformátových fotografií Petra Horálka a poučné přednášky. A to vše v prostředí krásně zrekonstruované sokolovny," řekl návštěvník akce Jakub Mertl. 

Zájemci se mohli seznámit s významnými osobnostmi z oblasti kosmonautiky. Slovenský kosmonaut Ivan Bella byl členem rusko-francouzsko-slovenské posádky na palubě kosmické lodě SOJUZ TM-29. Plnil vědecké úkoly mise Štefánik. Jeho úkolem bylo například sledování vlivu gravitace na postembryonální vývoj japonských křepelek, které by mohly být zdrojem čerstvého masa pro kosmonauty.

Stíhací pilot Aleš Svoboda loni uspěl v náročném výběru Evropské kosmické agentury, která buduje tým astronautů pro evropský vesmírný program. Stíhací pilot se o místo v týmu ucházel v konkurenci dvaadvaceti tisíc kandidátů z celé Evropy i dalších dvou stovek zájemců z Česka. Popularizátor kosmonautiky z Technického muzea v Brně Tomáš Přibyl představil rekordní sbírku podpisů kosmonautů. 

Náměšťské dny kosmonautiky 2023

Sobota, 25. března 2023, 14:28

Náměšťské dny kosmonautiky 2023
Náměšťské dny kosmonautiky 2023

Součástí akce byly například i workshopy pro školy, koncert skupiny Nevermore & Kosmonaut nebo výstavy. Atrakcí pro návštěvníky byl nafukovací Měsíc s průměrem 5,5 metru zapůjčený z brněnské hvězdárny, nafukovací kosmická loď Crew Dragon z Technického muzea v Brně nebo raketový dron společnosti OTESPACE.

K vidění byly i modely raket z dílny Jé Té Pádlo. Spolek je začal vyrábět původně z recese jako kulisu k tematickému plesu, většinou jsou v měřítku 1:15. V současné době  je spolek půjčuje i na výstavy do hvězdáren a planetárií, některé z nich jsou v ekotechnickém centru Alternátor. Modely jsou čtyř až sedmimetrové.

Pořádající spolek Jé Té Pádlo se k akci vrátil po tříleté pauze zapříčiněné covidem-19 i rekonstrukcí náměšťské sokolovny. Náměšťské dny kosmonautiky se uskutečnily poprvé v roce 2018. Spolek chtěl akcí připomenout čtyřicáté výročí letu, při kterém se do vesmíru podíval zatím jediný český kosmonaut Vladimír Remek.

„A bezprostředním impulzem byl start rakety Falcon Haevy začátkem roku 2018," řekl jeden z organizátorů Ferdinand Szemla. Spolek spolupracuje s Univerzitou obrany i s Leteckým muzeem Koněšín nebo společností První brněnská strojírna Velká Bíteš, která se zabývá leteckým průmyslem.

„Chtěli jsme dětem a Náměšťákům kosmonautiku a letectví nějak přiblížit, aby si na to mohli sáhnout, prožít to, aby se vydali do kosmu, máme zkušenosti, že se to líbí," uzavřel Ferdinand Szemla.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jiří Polehla

Štítky kosmonautika, Náměšť nad Oslavou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.