Třešť na Jihlavsku chce do letošního adventu rozšířit expozici betlémů v Schumpeterově domě. Je v něm trvale vystavený i betlém vznikající díky Dřevořezání, jehož 20. ročník se konal 5. a 6. července. Řezbáři při Dřevořezání vytvoří pro betlém dalších několik desítek postav či domů, zatím jich má 1311. Do rozšíření expozice chce město investovat 3,5 milionu korun, řekl starosta Vladislav Hynk (KDU-ČSL).
K rozšíření expozice město využije místo po bývalé cukrárně. „Její provoz tak nějak stagnoval, proto jsme se dohodli dál nehledat nového nájemníka v rámci kavárenství nebo cukrárenství. Dohodli jsme se s místními betlémáři, že jim rozšíříme expozici. Měly by tam být betlémy, které už se v Třešti nevystavují," řekl Vladislav Hynk. Práce na rekonstrukci podle něho začnou o letních prázdninách, dokončené by měly být v listopadu. „Doufám, že se to všechno stihne," řekl Hynk.
Třešť je známá svoji Betlémskou cestou, při níž mohou lidé o Vánocích betlémy obdivovat přímo v domácnostech. Nové prostory umožní instalovat i betlémy těch, kteří už se do cesty nezapojují.
Podle Evy Požárové, místostarostky města a členky Spolku přátel betlémů, který je organizátorem Dřevořezání, bude expozice řazena chronologicky od nejstarších dochovaných betlémů. Betlém, který tvoří řezbáři vytvořili při setkání, bude jako nejnovější expozici uzavírat.
Úterý, 6. července 2021, 11:50
Po roční pauze se v Třešti opět sešli řezbáři. Spolek přátel betlémů se rozhodl v tradničním termínu, tedy 5. a 6. července, uspořádat známé třešťské Dřevořezání. Místo konání již 19. ročníku bylo ale netradiční - místo náměstí se řezbáři a všichni...
Letošního Dřevořezání, které bylo dvoudenní a doplnil ho také kulturní program, se účastnilo na 40 řezbářů včetně desítky místních. V betlému, který vzniká od roku 2002, by tak mohlo přibýt minimálně 40 nových věcí. Zatím zabírá jednu místnost, stojí kolem jejich tří stěn, v budoucnu se počítá s jeho rozšířením o druhé patro. „Každý z řezbářů má za úkol vyřezat nějakou figurku, stavbu nebo zvířátko. Tu tady musí zanechat ve společném betlému," řekla Eva Požárová.
Dřevořezání se 18 let konalo v centru města. Kvůli opravě silnice se ale loni přesunulo do Schumpeterova domu, v jehož sousedství má betlémářský spolek svoje zázemí. Požárová předpokládá, že už na stejném místě zůstane, protože v centru města přišel spolek o prostory v bývalé škole, kde mohl skladoval ponky a vybavení potřebné pro práci řezbářů. Škola se opravuje a čeká ji jiné využití.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.