Dvě budovy v Jihlavě budou příští rok osazeny malými fotovoltaickými elektrárnami, shodli se na tom jihlavští zastupitelé na svém včerejším zasedání. Město požádá o dotaci. Celkové náklady by se měly pohybovat i s daní kolem 1,5 milionu korun. Návratnost je bez dotace odhadována do devíti let, s dotací do šesti let.
Energetici nakonec jako nejvhodnější objekt vybrali střechu Mateřské školy Resslova a Základní školy speciální Březinova.
„My věříme, že nějakou dotaci bychom na to mohli dostat, takže nám to přijde jako dobré řešení, byť v tuto chvíli jsou to nějaké peníze navíc," řekl k záměru náměstek primátorky Petr Ryška (ODS). Doplnila ho vedoucí odboru rozvoje města (ORM) Alena Kottová, která uvedla, že na začátku bylo vytipováno 36 objektů ve vlastnictví města. „Tyto dva objekty, které navrhujeme, jsou v našich aktuálních finančních možnostech. Zásadní pro nás byla návratnost," vysvětlila za ORM Alena Kottová.
Město chce osadit fotovoltaické elektrárny s instalovaným výkonem do deseti kWp, na které nepotřebuje mít licenci na výrobu elektřiny ani stavební povolení.
V diskuzi se objevily také spíše nesouhlasné názory ze strany opozice. „Toto navrhované řešení je spíše pro nějaký rodinný domek. Další otázkou je, zda školy dokážou solární energii skutečně využít. Protože nejvíc to bude vyrábět v létě, kdy jsou ty budovy víceméně zavřené. Jede tam maximálně alarm a v té škole v podstatě nikdo není. V zimě se nám nevyrobí nic," vyjádřil svůj názor Radek Popelka (ANO). Podle něj by se na střechy dvou zmíněných budov vešly minimálně trojnásobně velké fotovoltaické elektrárny. „Toto se sice zaplatí, ale nebude z toho žádný přínos," dodal Popelka.
Na něj zareagoval náměstek primátorky Vít Zeman (Žijeme Jihlavou) s tvrzením, že tato školská zařízení fungují i přes léto, kdy bude energie také třeba.
Během debaty k tomuto projednávanému bodu dostal slovo také energetik města Jakub Schebesta. „My jsme se rozhodovali, jestli jít do nějakých větších projektů, ale vzhledem k tomu, že Jihlava s fotovoltaikou ještě nemá moc zkušeností, tak jsme chtěli první rok pojmout spíš jako pilotní, abychom si to vyzkoušeli. Máme ambice, že bychom do budoucna šli do nějakých větších projektů, kdy už budeme trochu zkušenější," řekl Jakub Schebesta.
S návrhem příliš nesouhlasil také zastupitel Jiří Antonů (Fórum Jihlava). Pro něj je navrhované řešení pozvolné a málo efektivní.
Na instalaci fotovoltaických elektráren požádá město o dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Pro návrh nakonec zvedlo ruku 19 přítomných zastupitelů, zdrželo se jich 14 a jeden zastupitel nehlasoval.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.