Vojenský areál v Rančířově ve středu 16. února v brzkých ranních hodinách poskytne zázemí první části konvoje americké armády, který se přes Německo a ČR přesouvá na Slovensko. Šest desítek vojáků z Praporu podpory nasaditelných sil Rakovník, 14. pluku logistické podpory Pardubice a 15. ženijního pluku Bechyně vybudovalo stanový tábor za tři dny.
Na ploše 10 tisíc metrů čtverečních vyrostlo čtyřicet stanů k ubytování vojáků. Na místě jsou pak armádě k dispozici i jídelní stany, hygienické zázemí, polní ošetřovna, rozlehlé parkoviště, místo pro doplnění pohonných hmot, autoopravna. Na celý prostor už nyní dohlížejí kromě profesionálních vojáků také dvě desítky příslušníků aktivní zálohy z Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Jihlavy, kteří se budou obměňovat v rotacích.
V Rančířově se postupně vystřídá 1500 amerických vojáků, kteří sem dorazí v pěti proudech denně. „Ubytovací stany jsou rozděleny do pěti sektorů tak, aby každý proud konvoje měl své ubytování, stejně jsou označeny i mobilní toalety, jídelny a stoly, vstupy do stanů jsou orientovány tak, aby se jednotlivé proudy co nejmíň mísily,“ vysvětluje rozdělení, které odpovídá i nutným proticovidovým opatřením, kapitán Jakub Moravec, tiskový a informační důstojník Agentury logistiky.
V ubytovací části vojenského prostoru se nachází celkem 38 stanů. Třicet z nich využijí k přespání američtí vojáci. Na rozdíl od loňska, kdy se podobný přejezd konal v květnu, tentokrát klimatizaci nahradilo topení. „Každý stan má k dispozici dvanáct lůžek, topidlo, osvětlení a rohože. Pro podpůrné týmy americké a české armády je připraveno šest stanů, další dva stany jsou určeny pro vojáky aktivní zálohy,“ uvádí Moravec.
V rančířovském vojenském areálu jsou k dispozici také tři speciální jídelní stany, ve kterých se příslušníci armády budou stravovat. Ty rakovnickým příslušníkům poskytli kolegové ze 14. pluku logistické podpory Pardubice a Centra podpory operací. Aktivní zálohy nafasují na první a poslední den služby tzv. BDP, tedy bojové dávky potravinové.
„Tábor nabídne kompletní hygienické a sociální zázemí. Ve speciálních kontejnerech najdou vojáci vytápěné sprchy i toalety, k dispozici bude i patnáct běžných mobilních toalet. Nezbytností dnešní doby jsou stojany na dezinfekci, v Rančířově jich bude pět desítek,“ dodává Jakub Moravec.
Příslušníci, kteří zázemí chystali, samozřejmě mysleli také na případné nemocné vojáky. Pro ně je na místě připravený vytápěný stan se čtyřmi lůžky, péči o vojáky zde bude poskytovat český zdravotní tým ve složení lékař, zdravotní sestra, řidič se sanitním vozidlem z Agentury vojenského zdravotnictví.
Hosté budou mít v místě možnost dotankovat. Až deset tisíc litrů leteckého petroleje F-34 denně poskytne 22. základna vrtulníkové letectva. „Americký podpůrný tým si s sebou přivezl plniče, palivo do nich bude možné natankovat v rančířovském vojenském areálu. Opravy techniky si Američané zajišťují sami, Češi nicméně poskytnou prostor včetně montážní jámy a další desítky metrů čtverečních zpevněné plochy pro prohlídky a opravy,“ doplnil Moravec.
Tábor budou vojáci využívat i při návratu ze cvičení v druhé polovině března, poté se dekompletuje.