Počasí dnes23 °C, zítra21 °C
Pondělí 29. dubna 2024  |  Svátek má Robert
Bez reklam

Jihlavský odbor sociálních věcí spolupracuje s rodinami v ohrožení. Jedna z nich zvládá i péči o dívku s těžkou vrozenou vadou

Odbor sociálních věcí jihlavského magistrátu od prosince 2020 poskytuje rodinám s ohroženými dětmi sociálně aktivizační činnost, která směřuje k obnovení přirozených funkcí rodiny. Do programu sanace byla hned na začátku zařazena i rodina paní S. V té době se potýkala nejen s finančními problémy, ale i vážnými starostmi ohledně bydlení.

„Nájemní smlouva uzavřená s městem k bytu pro osoby v nepříznivé situaci měla končit za dva měsíce a rodině se dvěma dětmi mladšími 6 let se stále nedařilo najít jiné vhodné bydlení. Hrozilo stěhování do azylového domu mimo Jihlavu – to by pro otce znamenalo ztrátu zaměstnání, nebo ubytování rodičů u příbuzných a dočasné umístění dětí na žádost rodičů do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoci," vysvětluje na začátek Alena Egersdorfová z jihlavského odboru sociálních věcí

Město proto s uvedenou rodinou navázalo spolupráci, v tomto případě se prioritou stalo bydlení. Referentka sociálních věcí společně s otcem obvolávali jednotlivé nabídky, přičemž otec již při telefonickém jednání uváděl příslušnost k etnické menšině, aby obě strany předešly případné nepříjemné situaci. Po třech týdnech se podařilo oslovit majitele, který byl připraven rodině byt pronajmout.

Pomoc s dokumenty a splacení dluhů 

„Před nastěhováním bylo nutné složit kauci a první nájem. S majitelem referentka sociálních věcí domluvila dodatkem k nájemní smlouvě prodloužení termínu a rodina podala ve spolupráci s Orgánem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) žádost o nadační příspěvek. Žádosti bylo vyhověno. Majitel rodině pomohl byt vybavit a rodina se přestěhovala.  Následovala podpora rodiny při podání žádostí a dokumentů na úřad práce. Po stabilizaci bytové a finanční situace bylo přistoupeno k řešení dluhů a následně rodina začala část z nich splácet.  Rodině se začalo dařit, s bydlením byli spokojeni. Také od majitele jsme jako OSPOD měli informace, že se rodina o byt řádně stará, nemá dluhy na nájemném, ani neeviduje spory se sousedy," dodává Egersdorfová. 

Moto rodiny paní S: „Hnací silou mého života jsou naše děti. Všechno, co dělám, proč ty složité situace zvládám, je proto, že to dělám pro ně. Kdybych je neměla, neměla bych pro co žít.“

Jihlavský odbor sociálních věcí neměl po celou dobu spolupráce s rodinou žádné vážnější výhrady k péči o děti. Do rodiny docházela pracovnice Centra pro rodinu Vysočina, která s nejstarší čtyřletou dcerou pracovala na rozvoji motoriky a rozumových schopností. Rodina byla navázána i na sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi Oblastní charity Jihlava - Klubíčko. Při změnách spojených s velkým výdajem financí byla podporována potravinovou bankou. Děti měly vše potřebné, a proto se intenzita spolupráce s OSPOD snižovala.

„Jednoho dne se však na OSPOD znovu dostavila matka se sdělením, že je těhotná a neví, co má dělat. Děťátko, které čekala, se mělo narodit s vážným zdravotním postižením. Od péče o něj ji zrazovala nejen její rodina, ale i odborníci. S matkou jsme proto projednali všechny varianty péče i možnou podporu, pokud by se rozhodla děťátko vychovávat. Nakonec jsme společně dospěli k závěru, že každému dítěti - i tomu s těžkým zdravotním handicapem, je nejlépe ve vlastní rodině, pokud v ní má zajištěno vše potřebné a rodina jej miluje a přijímá takové, jaké je. Matku jsme v jejím rozhodnutí děťátko si nechat podpořili," vypráví dále Alena Egersdorfová. 

Jak je teď na tom nemocná holčička? 

Nejmladší holčičce je v současné době pět měsíců a vyrůstá ve vlastní rodině. Maminka s ní dochází k odborným lékařům a cvičí dle doporučení fyzioterapeuta. Do rodiny dojíždí raná péče z Třebíče. Ačkoli se dívka narodila s těžkou vrozenou vadou, postupuje její vývoj stále vpřed. „Dívenka je smíšek a jakoby všem okolo sdělovala, že na začátku jejího života stálo dobré rozhodnutí. Otec je nadále zaměstnán, do práce řádně dochází. Obě starší děti by chtěly v letošním roce nastoupit do mateřské školy. Rodině se daří udržet si bydlení, ale po zdražení energií ji čekají ještě krušné chvíle, jako spoustu dalších. Proto jim budeme držet pěsti a pomáhat i v budoucnu," dodává Egersdorfová. 

Spolupráce s OSPOD

Jak již bylo zmíněno, rodina paní S. úzce spolupracuje s OSPOD. Jak ji zpětně hodnotí? „Spolupráce s OSPOD je pro mě důležitá. OSPOD mi hodně pomohl s bydlením, financemi i dětma. Vím, že když potřebuji, že mi pracovnice pomůže, poradí, jednoduše se mám o koho opřít," pochvaluje si závěrem paní S. 

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto pexels.com | Zdroj Ježkovy oči

Štítky sociální, odbor, rodina, bydlení, podpora, pomoc, spolupráce, Jihlava, Orgán sociálně-právní ochrany dětí, Úřad práce České republiky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jihlavský odbor sociálních věcí spolupracuje s rodinami v ohrožení. Jedna z nich zvládá i péči o dívku s těžkou vrozenou vadou | Společnost | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.