středa 25. května 2022 Viola

Během Vánoc se třetina žen stresuje více než v průběhu roku. Často se zraní o horký plech či při krájení

Říká se, že Vánoce jsou svátky klidu. Pro řadu lidí to je ale spíš naopak. Hlavně u žen, které se během příprav na vánoční svátky kvůli mnoha povinnostem více stresují. A také se častěji zraňují. Mezi nejčastější nehody, a to nejen u žen, patří úrazy spjaté s vánoční výzdobou a přípravou jídla, ale také zažívací potíže způsobené přejídáním. Trochu jiné to pak je s příchodem nového roku.

Ze studie britské služby National Accident Helpline vyplývá, že 32 % žen cítí o Vánocích více stresu než v průběhu roku, zatímco celkově se takto vyjádřilo 27 % lidí z dvoutisícového vzorku. Za řadou zranění pak stojí vánoční dekorace. Podle americké studie zkoumající zranění způsobená při vánoční výzdobě během 10 let postihlo 57 % těchto zranění právě ženy, zatímco muže jen 43 %. Nejčastějším typem zranění pak byly tržné a řezné rány.

Vánoční nehody

Pro Vánoce jsou typická také zranění spojená s přípravou jídla, která opět častěji mívají ženy. „Během vaření se podle našeho průzkumu už někdy poranilo 61 % lidí. Častěji jsou to ženy, těch se při přípravě pokrmu poranilo 66 %, zatímco u mužů to bylo 58 %. Na vině často bývá manipulace s horkými plechy, práce s nožem či třeba potřísnění vařícím olejem,“ uvádí Jan Marek z Generali České pojišťovny.

Lidé ale mívají nehody i během konzumace pokrmů. Například s rybí kostí uvízlou v krku má podle zmíněného průzkumu zkušenost již 39 % Čechů. Jak ale uvádí tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák, ublížit může i samotné přejídání. „Pro zdravotnické záchranáře jsou vánoční služby většinou běžnou rutinou. V posledních letech se průměrný počet výjezdů příliš nelišil od ostatních ročních období. Vedle běžných typů výzev se ale častěji setkáváme se zásahy u pacientů s nevolností, bolestmi břicha nebo celkovým zhoršením zdravotního stavu. Ty bývají často způsobeny nestřídmou konzumací jídla a pití nebo podobnými dietními chybami,“ říká Ivo Novák.

Zranění s novým nožem

Někdy ale není na vině ani pád, ani přejedení, ale samotné rozbalování dárků. Jak totiž uvádí Jan Marek z Generali České pojišťovny, i dobrý úmysl udělat někomu radost může skončit návštěvou nemocnice. „Naši likvidátoři z úrazového pojištění řešili skutečně výjimečnou situaci, kdy se klientka při vybalování vánočního dárku pořezala na ruce. Pod balicím papírem se totiž skrýval profesionální kuchyňský nůž. Klientka se řízla tak nešťastně, že následným léčením strávila téměř dva týdny.”

Nový mobil s aplikací Záchranka

Po Vánocích se charakter zranění začíná měnit. S blížícím se přelomem roku přibývá popálenin a úrazů způsobených zábavní pyrotechnikou. V těchto případech je pomocníkem i mobilní aplikace Záchranka. Ta umožňuje rychle kontaktovat záchranáře a zaslat jim přesnou polohu. Nabízí také návod pro poskytnutí první pomoci a nově dokáže zprostředkovat videohovor, takže záchranáři mohou situaci lépe zhodnotit ještě před svým výjezdem. „Nová funkcionalita, která od loňského roku umožňuje v průběhu tísňového hovoru přenášet obraz z místa události na dispečink záchranné služby, je využívána například právě u popálenin,“ říká autor aplikace Filip Maleňák. Pod stromečkem mnoho lidí najde nový mobilní telefon. Vánoce jsou tak pro aplikaci Záchranka jedním z období, kdy probíhá velké množství aktivací nových uživatelů. „Záchranka bývá jedno z prvních aplikací, kterou si lidé do telefonu instalují a jsme za to moc rádi,“ dodává Maleňák.

O Vánocích hoří domácnosti, na Nový rok travní porosty a kontejnery

Výskyt požárů způsobených používáním zábavní pyrotechniky dlouhodobě roste. Výjimkou byl kvůli covidovým opatřením loňský přelom roku, který byl z hlediska požárů velmi klidný. Nicméně například během přelomu let 2019 a 2020 bylo od 31. prosince 20:00 do 1. ledna 6:00 ohlášeno 265 požárů, přičemž dlouhodobý denní průměr činí 47 požárů denně. Nejčastěji při těchto událostech hoří travní porosty, kontejnery s odpady, okrasné keře nebo věci na balkonech. Poslední dobou se také zvyšuje počet požárů aut a bytů, do nichž vlétla zapálená světlice. Vyplývá to z dat zveřejněných Hasičkým záchranným sborem ČR.

K nárůstu požárů dochází i během vánočních svátků. Ty mají ale jiný charakter. Jak uvádí Jan Marek z Generali České pojišťovny. „Během Vánoc vyjíždějí hasiči k většímu počtu požárů v domácnostech. Za většinou z nich stojí lidská nepozornost a neopatrnost při manipulaci s otevřeným ohněm. Jedná se zejména o svíčky na adventních věncích nebo umístěné v blízkosti hořlavých materiálů a ponechaných bez dozoru. Na vině bývají také například prskavky nebo elektrické svíčky na stromečku.“

K celé řadě požárů ale dojde také kvůli neopatrnosti v kuchyni. Většině těchto událostí by nicméně zamezila prostá opatrnost. Předejít domácím katastrofám není nic složitého a doporučení jsou opravdu jednoduchá. „Otevřený oheň nikdy nenechávejte bez dozoru, což platí i pro obyčejné čajové svíčky, a nikdy svíčky neumisťujte do blízkosti hořlavých materiálů,“ varuje Marek.

Podle již citované britské studie během Vánoc čistě staticky vzroste pravděpodobnost, že člověka smrtelně zraní domácí požár o 50 %. V obou případech je tato pravděpodobnost ale mizivá, zvlášť pokud lidé dodržují základní opatření.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Victoria Borodinova / pexels | Zdroj Česko v datech

Štítky Vánoce, stres, příprava, zranění, nehody, ženy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.