Místo úřednického oblečení holínky, rukavice a pracovní kalhoty. Třináct dobrovolníků po práci vyrazilo kousek za Jihlavu k Hosovským rybníčkům, kde je čekalo kosení, hrabání trávy a také čištění rybníku od rákosí.
„Tato lokalita je výjimečná tím, že tady žije velké množství obojživelníků. Tady je to jedno z mála míst na Vysočině, kde se vyskytuje kuňka ohnivá,“ vysvětluje zaměstnanec Krajského úřadu Kraje Vysočina Petr Novák, který je i členem spolku Mokřady. Společně s kolegy věnovali několikahodinovou dobrovolnickou práci k čištění této vzácné lokality.
Rákosí je totiž potřeba každé dva roky z okolí rybníků vytrhat, aby nedocházelo k zarůstání. „Zároveň to pomáhá k udržení čisté vody a vhodného prostředí pro klidný život obojživelníků,“ vysvětlil Petr Novák a odhodil vytržené rákosy na hromadu.
Hosovské rybníčky jsou celkem tři a u nich se nacházejí ještě další tři tůně. Do terénu vyrazily i dvě pracovnice z krajského oddělení věnující se životnímu prostředí. „Chtěly jsme si to zkusit a zažít na vlastní kůži, jaké to je starat se o mokřady. Rákosy jsem ještě nikdy netrhala,“ přiznává úřednice Jana a statečně přitom bojuje s rákosem, který je vyšší než ona. Martin z IT oddělení krajského úřadu po kotníky zabořený v bahně opodál trpělivě vytrhával další rákosy. S jejich vynášením mu pomáhala kolegyně.
Třináctka dobrovolníků se rozdělila na dvě pracovní skupiny. Zatímco jedna pod vedením Petra Nováka zbavovala rybník rákosí, ta druhá opodál na louce kosila trávu a na velkých plachtách ji přesouvala na místo, kde může zetlít.
Po brigádě si dobrovolníci pochutnali na domácím guláši a vyslechli si přednášku o významu zadržování vody v krajině a ochraně obojživelníků.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.