úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Čtveřice osiřelých čápat z Valče na Třebíčsku našla adoptivní rodiny, to nejmladší je už na cestě do teplých krajin

Zprvu velmi dramatický příběh má, jak se zdá, šťastné rozuzlení. Čtveřice čapích mláďat, jejichž otec v květnu uhynul při dopravní nehodě ve Valči na Třebíčsku, našla náhradní rodiny. Nejmladší z čápat je už i prokazatelně na cestě do teplých krajů.

„Začátkem června jsme přivezli od kolegů z Vysočiny ze Záchranné stanice živočichů Pavlov čtyři poměrně čerstvě vylíhnutá mláďata, která museli kolegové sundat z hnízda ve Valči. Došlo tam k prokázanému úhynu jednoho z rodičů. Jelikož na Vysočině nemají kolegové tolik přístupných a obeznámených hnízd čápů bílých jako máme my v Plzeňském kraji, dohodli jsme se v rámci vzájemné spolupráce, že čápata převezmeme k nám a adoptujeme do hnízd u nás,“ vysvětlil šéf plzeňské záchranné stanice Karel Makoň.

Zatímco tři starší sourozence z Valče se podařilo rychle umístit do náhradních hnízd, to nejmladší a nejmenší zůstalo v plzeňské záchranné stanici o něco déle. Chvíli pobývalo ve společnosti stejně velkých tří čapích mláďat, zachráněných z hnízda v Chotíkově. „Přesně 20. června jsme mládě z Valče přidali na hnízdo do Kdyně na Domažlicku. Šlo o adopci na hnízdo umístěné na námi obhospodařované umělé hnízdní podložce k jednomu zhruba stejně starému mláděti. Úspěšnost adopce nám potvrdila následná kontrola 4. července,“ řekl Makoň.

Velkou radost udělala plzeňským zvířecím záchranářům ve čtvrtek zpráva, kterou obdrželi z Kroužkovací stanice Národního muzea Praha. „Jde o zpětné hlášení a informaci, že námi na hnízdo do Kdyně adoptovaný čáp bílý s naším kroužkem teď odečtli (pozorovali, společně s dalšími čápy), kolegové ornitologové ve Španělsku. Konkrétně se jednalo o lokalitu Cardona u Barcelony. Kroužek se podařilo odečíst dalekohledem bez chycení ptáka. Spolu s ním přišla i další zpětná hlášení námi kroužkovaných čápů bílých, zachycených na dalších shromaždištích a cestě do zimovišť,“ oznámil Karel Makoň.

Čapí rodina přišla při dopravní nehodě o tátu, pět zachráněných čápat odchová jiný pár

V závěru minulého týdne se ve Valči na Třebíčsku odehrála unikátní záchranná akce. Tamější čapí rodina přišla při dopravní nehodě o tátu a v ohrožení života se tak ocitla čtyři sotva vylíhlá ptáčata a jedno vejce. Na jejich záchraně podíleli jak...

Hodnocení článku je 98 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto DESOP / Karel Makoň + Bohumil Mášek

Štítky čáp bílý, záchranná stanice živočichů, Karel Makoň, Plzeňský, adopce čápů, čápi z Valče

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.