Aktuálně

Ostrůvky na náměstí lidé kritizují. Nejsou esteticky ideální, ale prioritou je bezpečnost, reaguje radnice více...

Auto srazilo dva mladíky, kteří ve čtvrtek dopoledne jeli v Jihlavě na kole po chodníku. Ani jeden neměl přilbu více...

Kolem Batelova na Jihlavsku najdeme Batelavičky. Za příběh, který žijeme, jsme moc rádi, říkají tři nadšenci více...

ANKETA: Před týdnem se změnil dopravce pro Jihlavsko. Zkušenosti cestujících jsou různé více...

Sociální sítě vyřadí až osminu uchazečů o práci. Zaměstnavatelům vadí nevhodné fotky i xenofobní názory

Autoři | Foto ASPEN | Zdroj ASPEN, ČTK

Personalisté varují, že sociální sítě už dávno neslouží jenom pro zábavu. Díky jejich obsahu si zaměstnavatelé mohou jednoduše prolustrovat své potenciální zaměstnance. Uchazeče o práci pak nejčastěji vyřadí nevhodné fotky, extremistické názory nebo pomluvy na adresu bývalého zaměstnavatele či kolegů.

Kdo umí sociální sítě chytře používat, můžete si díky nim najít i své vysněné zaměstnání. Naše digitální stopa nám ale může také výrazně uškodit, protože o lidech prozradí víc, než si zpravidla uvědomují. Personalisté upozorňují, že doba, kdy se přijímali zaměstnanci pouze na základě životopisu a motivačního dopisu, je za námi.

A i když ve finálním výběru firmy většinou rozhoduje osobní setkání s potenciálním zaměstnancem, technologie se mohou postarat o to, že se do finálního výběru vůbec nedostanete. Nejjednodušší způsob, jak dnes o někom zjistit co nejvíce informací, je zadat si jeho jméno do vyhledávače. A většina personalistů to také udělá. 

Sociální sítě mohou například snadno odhalit nejasnosti v životopisu. „V současné prolinkované době není složité prostým vyhledáváním zjistit, zda jsou pravdivé informace, které uvádíte o svém vzdělání, stážích v zahraničí, účasti a úloze v různých projektech, jazykových znalostech. Proto se opravdu nevyplatí uvádět v životopisu nepravdivé informace,“ upozorňuje Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Nevhodné fotografie, extrémistické názory

Z průzkumu provedeného v České republice vyplynulo, že téměř polovina firem se před přijetím uchazečů o práci podívá na jejich profily na sociálních sítích. Zájemce o práci pak nejčastěji zdiskreditují nevhodné fotografie z divokých akcí s kamarády, drogové a alkoholové eskapády, podivné zájmy, ale i účast na extrémistických akcích nebo vyjadřování xenofobních názorů.

Uchazeči o práci by si také měli dát pozor na to, jak se na sociálních sítích prezentují – nazývat se mistrem gaučingu nebo králem prokrastinátorů není úplně vhodné. Uškodit mohou i příspěvky, v nichž lidé pomlouvají zaměstnavatele, třeba i bývalého, nebo se urážlivě vyjadřují o svých kolezích.

„Zametení internetových stop předtím, než hledáte zaměstnání, není jen záležitost odmazání několika citlivých příspěvků nebo fotografií. Leccos lze vyčíst i z toho, jaké příspěvky lajkujete. I když se rozhodnete pro tak radikální krok jako je zrušení účtu, většina provozovatelů si ponechá na jeho úplnou deaktivaci nějakou dobu, po kterou jsou informace dostupné. Jistotou je tak dobře nastavit pravidla pro ochranu soukromí už od počátku a vystavovat příspěvky s rozmyslem,“ říká Roman Kümmel z Počítačové školy GOPAS.

Příliš časté příspěvky

Prolustrování uchazeče o práci kvůli informacím získaným ze sociálních sítí vyřadí až osminu uchazečů. Většinou jde o to, že se na ně „něco najde“ – nepravdivé nebo kompromitující údaje, nevhodné příspěvky.

Problémem ale mohou být i nezávadné příspěvky, pokud je uchazeč o práci přidává až příliš často. Více než desetina odmítnutí uchazečů po prozkoumání profilů na sociálních sítích měla za příčinu příliš časté postování. Potenciální zaměstnavatel tak může získat dojem, že uchazeč nedělá nic jiného, než že celý den tráví na sociálních sítích.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky sociální sítě, práce, zaměstnavatel, zaměstnanec, pohovor, Facebook, nevhodné fotky, názory, sociální síť, biografie, Michal Novák, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.