Aktuálně

Kolem Batelova na Jihlavsku najdeme Batelavičky. Za příběh, který žijeme, jsme moc rádi, říkají tři nadšenci více...

Dukla ve finále podruhé zvítězila. Utkání rozhodl po patnácti minutách prodloužení Ozols více...

ANKETA: Před týdnem se změnil dopravce pro Jihlavsko. Zkušenosti cestujících jsou různé více...

Co dělají jihlavští streetworkeři? Mladí lidé se venku cítí bezpečněji, říká terénní pracovnice

Autoři | Tisková zpráva | Foto lechenie-narkomanii / pixabay

Jihlavské Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava (NZDM) kromě ambulantní formy pomoci nabízí také pomoc v terénu. Co se pod ní skrývá? Co vlastně obnáší tato „práce na ulici“?

Na začátku je třeba upřesnit, že se jedná o sociální práci na ulici. Terénní pracovníci se snaží pracovat s mladými lidmi od 14 do 26 let, kteří se pohybují v Jihlavě a nachází se v nějaké nepříjemné životní situaci. „Ať už v oblasti školy, rodiny, vrstevníků nebo třeba návykových látek,“ jmenuje Nela Starobová, pracovnice NZDM.

Pracovníci se snaží s těmito lidmi pracovat i v jejich přirozeném prostředí a tím ještě více snižovat práh služby. „To znamená, že mladí lidé nemají bariéru v tom, že musí nějak přijít. Často jsou mladí lidé i otevřenější a cítí se bezpečněji, když s nimi pracujeme venku a nejsme za „zavřenými“ dveřmi,“ přidává Starobová vysvětlení.

Pracovníci Vrakbaru chodí jsou v terénu k vidění ve školním roce dvakrát týdně, a to v pondělí od 13:00 do 16:30 a ve středu od 14:00 do 18:00.

Metodu streetwork tvoří aktivní vyhledávací a kontaktní činnost zaměřená na jednotlivce i sociální skupiny. „Jedná se tedy o vyhledávací, doprovodnou a mobilní sociální práci s nízkoprahovou nabídkou podpory a pomoci. Vyhledávací funkce spočívá v tom, že pracovník aktivně vyhledává své klienty za účelem navázání kontaktu. Doprovodná činnost znamená poskytování pomoci a podpory v řešení nepříznivých životních situací, pomoc při zvládání každodenních problémů. Doprovodná činnost znamená i fyzické doprovázení klienta do různých institucí jako je např. policie, soud, kurátoři pro mládež, úřady práce, domy na půl cesty a podobně,“ jmenuje Nela Starobová.

Mobilní funkce terénní sociální práce vychází z potřeb samotné cílové skupiny a znamená, že lokalita práce s cílovou skupinou se pohybuje a mění právě podle potřeb skupiny nebo jiných faktorů – třeba podle ročního období či záborem jejich hřiště. Podle Starobové to v praxi vypadá tak, že pracovník navštěvuje místa, kde se nachází skupina klientů, se kterou právě pracuje.

„Kancelář" na ulici nebo na nádraží

Práci v terénu provádí sociální pracovníci, takzvaní streetworkeři, jejichž „kanceláří“ jsou ulice, parky, kluby, herny, nádraží a tak dále. „Jejich úkolem je vyhledávat a kontaktovat skupiny a jednotlivce, kteří jsou v nepříznivé životní situaci. Cílem streetworku je pracovat s lidmi v jejich prostředí, preventivně na ně působit (upozorňovat na nevhodné chování, rizikový styl života), pracovat s nimi na jejich potížích (např. doprovod to instituce, hledat práci, potíže ve škole, se školou atd.),“ dodává Starobová.

V prvním pololetí letošního roku proběhlo v terénní formě služby 293 kontaktů s klienty, u kterým streetworkeři provedli 952 intervencí. „Považujeme za důležité zmínit i to, že terénní práce v roce 2021 byla a je silně ovlivněna protiepidemickými opatřeními,“ upozorňuje Nela Starobová.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky streetwork, terén, pomoc, Vrakbar Jihlava, zařízení, Jihlava, sociální, sociální práce, Úřad práce České republiky

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.