Všichni tu budovu znají, ale uvnitř byl málokdo. Řeč je o monumentálním Hrádku, který se rozprostírá v lesoparku Heulos jen pár desítek metrů od panelových domů sídliště Březinova. Stavba, původně určená pro výchovu a vzdělání elitní německé mládeže, nyní slouží policejnímu prezidiu.
O realizaci stavby ve starogermánském rázu, která nesla oficiální název Škola Adolfa Hitlera Čechy a Morava, se rozhodlo v roce 1940, její základní kámen byl položen o rok později a v roce 1943 byla zkolaudována. Když byla škola na jaře 1944 slavnostně otevřena, byla to pro Jihlavu velká událost a pocta, dorazil i státní ministr K. H. Frank.
Na tehdejší dobu luxusně vybavený ústav sloužil pro výchovu elitní německé mládeže, která měla ve službách Německé říše na východě, zejména v diplomacii. Důraz se kladl fyzickou zdatnost, samozřejmostí byla oddanost Říši a „správný“ rasový původ. Těchto hitlerovských výběrových škol bylo rozeseto po Říši třináct, na území pozdějšího Československa však pouze v Jihlavě, však se jednalo o německý jazykový ostrov.
Po válce sloužila budova jako internát učňů, v letech 1960 až 1965 zde byli ubytování posluchači Pedagogického institutu. Poté byl Hrádek využíván k ubytování studentů jihlavské pobočky Vysoké školy zemědělské, a to až do roku 1990.
Poté byla honosná stavba několik let bezprizorní, chátrala, shromažďovali se zde bezdomovci. Teprve v roce 1995 získalo budovu bezplatným převodem Střední policejní škola a začala nákladná, téměř stomilionová rekonstrukce, která mj. zahrnovala i půdní vestavbu, čímž se získalo dalších dvě stě lůžek, která se velmi hodila pro následné užívání.
Pro svoji reprezentativnost, kapacitu, vybavení a polohu uprostřed republiky je totiž jihlavský Hrádek téměř ideální destinací pro pořádání školení, konferencí a porad organizovaných Policejním prezidiem České republiky, pro které zařízení od května 2015 slouží.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.