čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Za měsíc existence nové on-line služby Zapomenutý majetek už Češi našli 320 milionů z kuponové privatizace

Nová on-line služba Zapomenuté miliardy funguje jeden měsíc a za dobu své existence už pomohla najít lidem majetek za více než 320 milionů korun z doby kuponové privatizace. Zatím nejvyšší nalezená částka míří do okresu Zlín, šlo o celkem 407 tisíc korun, druhá zatím nejvyšší částka je 239 tisíc korun a směřovala do Zlína, další šťastlivec z Mělníku inkasoval 131 tisíc korun.

Zhruba 20 tisíc korun v průměrů připadá na každého ze 17 tisíc Čechů, kteří se zatím díky službě Zapomenuté miliardy úspěšně zapojili do hledání svého zapomenutého majetku z doby kuponové privatizace. Autor projektu Daniel Surmař přitom odhaduje, že na zapomenutých účtech kuponové privatizace mají Češi nadále uloženo až deset miliard.

Kuponová privatizace se v Česku uskutečnila ve dvou vlnách v letech 1992 až 1994. Každá vlna měla předkolo, v němž lidé mohli svěřit své investiční body některému z privatizačních fondů (fondy poté investovaly svěřené kupony), a několik kol – první vlna pět, druhá šest.

„Prostor pro ty, kteří se ještě nestihli zdarma zaregistrovat, je stále velký. S prověřením by si ale měli pospíšit. Už na podzim totiž dojde k promlčení nároků za miliardu korun. Byla by škoda, kdyby tyto peníze nemohly pomoci či udělat radost těm, kterým skutečně patří,“ říká podnikatel a dodává, že jednotlivé nálezy jsou rozprostřeny napříč krajskými, okresními městy a obcemi po celé České republice.

Do online služby, jež je plně bezplatná až do chvíle, než případně dojde k nálezu hodnotných akcií, se zaregistrovalo už zhruba 80 tisíc lidí, úspěšný nález pak zaznamenal zhruba každý pátý. „Průměrný věk nálezců je 62 let, což odpovídá obvyklému věku lidí, kteří se v 90. letech lety zapojili do kuponové privatizace. Nejstaršímu šťastlivci pak bylo dokonce 78 let,” popisuje Surmař.

V důchodovém věku je také paní Danuše S. (70) ze Znojemska, které služba Zapomenuté miliardy pomohla najít veřejné obchodované akcie a související nároky na dividendy za celkem 239 tisíc korun. „O nové službě jsem četla na internetu a vzpomněla jsem si, že jsem část ze své kuponové investice v minulosti nedořešila. Nejdříve na to nebyl čas a pak už jsem na kupónovku zapomněla včetně toho o jakou investici se jednalo,” popisuje žena, jež část nalezených prostředků nyní plánuje věnovat vnoučatům, zbytek jí pak poslouží jako rezerva.

„S hledáním kuponové knížky si nikdo nemusí lámat hlavu. Celá služba je online a plně bezplatná až do chvíle, než případně objevíme hodnotné akcie. Lidé se tak nemusí bát, že by od nás odešli se ztrátou,” dodává Surmař. Podle něho je služba určena i dědicům, kteří potřebují ověřit, zda se v rámci dědického řízení nezapomnělo na akcie původně vlastněné jejich již zesnulými příbuznými. 

Online služba Zapomenuté miliardy umožňuje široké veřejnosti snadno a rychle ověřit případné vlastnictví akcií a dalších nároků z dob kuponové privatizace 90. let a včas tento majetek zpeněžit, pokud ještě má hodnotu. Provozovatelem služby je fintechový startup Stock Convertor zakladatele Daniela Surmaře a jeho týmu. S rozvojem a financováním projektu pomáhá společnost Brno Technology Accelerator.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Rios

Štítky kuponová privatizace, kupon, finance, on-line služba, Zapomenuté miliardy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.