středa 25. května 2022 Viola

Jihlavský Mariánský sloup v sobotu zrůžoví. Akce upozorní na nebezpečí mozkové mrtvice

Také Jihlava se připojí ke Světovému dni boje proti mozkové mrtvici, a to ve sobotu 15. května. V této celorepublikové akci se města zapojují tak, že svoje dominanty nasvítí růžovou barvou. V našem městě bude nasvícený Mariánský sloup na Masarykově náměstí.

Cévní mozková příhoda je celosvětově třetí nejčastější příčinou úmrtí. V případě zasažení mrtvicí je nutná okamžitá lékařská pomoc.

Všechny dominanty se ve městech rozsvítí ve stejný čas – v 17:00 a růžově budou svítit až do sobotní půlnoci.

Kromě našeho města se zapojí třeba i Praha s osvíceným Tančícím domem, radnice v Karlových Varech, stejně jako ve Zlíně, dále pak Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, olomoucká radnice, olomoucký Sloup Nejsvětější Trojice, Galerie města Olomouce a balkon Mahenova divadla v Brně.

Proč zrovna růžová?

Růžová je barvou projektu Čas je mozek, jehož posláním je informovat širokou veřejnost o projevech mozkové mrtvice a možnostech její včasné léčby. Čas je v případě mrtvice tou nejdůležitější veličinou. Na zahájení léčby má pacient jen 4-6 hodin. Je tedy důležité poskytnout široké veřejnosti dostatek informací, aby se do nemocnice dostali včas. Po uplynutí této kritické hranice už totiž pacientům není pomoci a zbývá jen čekat, jak masivně bude mozek zasažen. Ačkoliv ve více než 50 % případů můžeme cévní mozkové příhodě předejít prevencí, i tak zůstává druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku.

Ohodnoť článek

Foto jihlava.cz

Štítky Mariánský sloup, Jihlava, mozková mrtvice, růžová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.