pondělí 21. června 2021 Alois

Pomáhali a chránili. Policisté byli oceněni za záchranu života lidí z hořící ubytovny, na místě byly i děti

Čtyři policisté z územního odboru Pelhřimov společně s policistou z odboru služební kynologie se rychlým a profesionálním jednáním zasloužili o záchranu lidských životů. V neděli 2. května správně a především rychle vyhodnotili situaci na místě požáru ubytovny v Pelhřimově, když jejich prioritou po příjezdu na místo bylo pomoci lidem dostat se ven z ubytovny, dokud se požár ještě více nerozšíří. Podle mluvčí policistů Dany Čírtkové tak projevili osobní statečnost, odvahu a neváhali s nasazením vlastního života vstoupit do hořící budovy a ze silně zakouřených prostor postupně evakuovat ubytované osoby, včetně dětí.

Všech pět policistů - Tomáše Mareše, Martina Musila, Stanislava Krause, Tomáše Větrovského a Veroniku Hejskovou přijal krajský policejní ředitel Miloš Trojánek, aby ocenil jejich profesionální zákrok a předal jim kázeňskou odměnu a skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti. Krajský policejní ředitel vysoce vyzdvihl profesionální chování a duchapřítomnost svých kolegů při evakuaci osob a záchraně jejich životů a uvedl, že jsou v jeho očích opravdoví hrdinové.

„Hluboce před vámi smekám. Byli jste na místě jako první a i když jste neměli k dispozici žádné speciální ochranné prostředky, přesto jste nezaváhali a rozhodli se vstoupit do zakouřeného objektu s cílem pomoci ven lidem, kteří byli uvnitř. V daný okamžik jste dokázali správně se rozhodnout a neváhali jste pomoci. Velice oceňuji, že v daný okamžik bylo vaše rozhodnutí rychlé a zásadní, protože byla noc a většina lidí na ubytovně už spala. Uvnitř mohla situace s požárem rychle vygradovat. Lidé by bez vaší pomoci zřejmě neměli tak rychle šanci budovu včas opustit,“ doplnil Miloš Trojánek s tím, že podobné hrdinské činy příslušníků Policie České republiky dělají dobré jméno nejen krajskému ředitelství, ale celému policejnímu sboru.

Čtyři hasičské jednotky vyjížděly v neděli 2. května krátce před 23. hodinou k požáru ubytovny na Pražské ulici. Podle prvních informací je příčina vzniku požáru stále v šetření.

Událost se odehrála uplynulou neděli 2. května, když ve krátce před 23. hodinou oznámila na tísňovou linku oznamovatelka, že na ubytovně v Pelhřimově na ulici Pražská vypukl požár. Z oznámení vyplývalo, že na ubytovně jsou v bytech ubytované osoby, které se nemůžou dostat ven z hořící ubytovny. Mezi ubytovanými osobami se měly nacházet i nezletilé děti.

Okamžitě po přijetí oznámení byla na místo vyslána motorizovaná hlídka obvodního oddělení Pelhřimov ve složení Tomáš Mareš a Martin Musil. S touto hlídkou společně vyjížděl i psovod z územního odboru Pelhřimov Stanislav Kraus.

Ze všech oken se valil hustý dým 

„Tito tři policisté byli na místě požáru do tří minut od oznámení požáru. Již při příjezdu k ubytovně bylo přes okno zřetelně vidět, že hoří v bytové jednotce v přízemí budovy směrem do ulice U Stínadel. Policisté zastavili vozidla na nádvoří za budovou katastrální úřadu a zamířili k místu požáru. Rychlým průzkumem zjistili, že hustý dým se valí ze všech oken ubytovny. Policista Tomáš Mareš ihned podal hlásnou službu operačnímu důstojníkovi integrovaného operačního střediska, kdy nastínil nelehkou situaci a požádal na místo události příjezdu dalších sil a prostředků,“ uvedla Dana Čírtková, mluvčí policistů.

Policista Martin Musil vzal přenosný práškový hasicí přístroj ze služebního vozidla a společně se se Stanislavem Krausem vydali hlavním vchodem ubytovny do jejích zakouřených vnitřních prostor, kde započali s evakuací ubytovaných osob z vnitřních prostor i bytových jednotek a tyto osoby postupně vyváděli do bezpečného prostoru před ubytovnou.

„Ve stejnou dobu se Tomáš Mareš vydal k oknu ubytovny směřující do ulice Pražská, kde pomáhal evakuovat osoby oknem z vnitřních prostor ubytovny do bezpečného prostoru. Mezitím se na místo požáru dostavila hlídka Dopravního inspektorátu Pelhřimov ve složení Veronika Hejsková a Tomáš Větrovský, přičemž policistka zřídila prostor pro evakuované osoby u domu v ulici Pražská v Pelhřimově, kde evakuované osoby začala shromažďovat a evidovat,“ pokračuje Čírtková.

Zevnitř šlehaly plameny 

V té době do vnitřních prostor zasažené ubytovny oknem z ulice Pražská vstoupili Tomáš Mareš a Tomáš Větrovský, kteří se uvnitř přízemí ubytovny spojili s Martinem Musilem a Stanislavem Krausem, kdy opětovně propátrali prostory přízemních bytových jednotek s negativním výsledkem. V přízemí k bytu číslo 2 a 3 se zasahující policisté už nedostali, jelikož tyto prostory byly velmi silně zakouřené a zevnitř šlehaly plameny. „Poté se tito čtyři policisté vydali směrem nahoru do prvního patra ubytovny, které bylo silně zakouřené, Odsud evakuovali další ubytované osoby z bytových jednotek po schodišti směrem ven do bezpečného prostoru,“ popsala dále mluvčí policistů.

Následně se na místo události dostavili profesionální hasiči a policisté předali veliteli zásahu prvotní informace, že je ohněm zasažen nejspíš jeden pokoj situovaný směrem do ulice U Stínadel, ke kterému se nebylo bez dýchací techniky jak dostat. A z tohoto důvodu by bylo z jejich strany zapotřebí zkontrolovat pokoje v jeho blízkosti. Dále, že jsou zbylé prostory ubytovny silně zakouřené a dále, že by se v hořící ubytovně dle zjištěných informací mohlo nacházet ještě pět osob, což vyplývalo z informací, které o ubytovaných osobách poskytla správcová ubytovny.

Evakuovat se muselo i šest dětí 

Zasahující hasiči prováděli vyhledávání osob v hořící ubytovně a zároveň hasební práce v dýchací technice, kdy průzkumem uvnitř zasažené ubytovny nalezli v přízemí ubytovny v pokoji číslo 2 další osobu, kterou předali v zakouřené chodbě policistům Tomášovi Větrovskému a Stanislavu Krausovi, kteří ho za pomoci dalších hasičů z ubytovny vyvedli ven do bezpečného prostoru a předali zasahujícím záchranářům.

„Poté hasiči společně s Tomášem Marešem, Tomášem Větrovským a Martinem Musilem vyvedli ze sklepního bytu dalšího muže a vyvedli ho do bezpečného prostoru a na shromažďovací stanoviště. Celkem sedm osob z hořícího domu muselo být ošetřeno v nemocnici, z toho ve čtyřech případech se jednalo o děti. Policisté evakuovali z hořící ubytovny celkem 14 osob, včetně šesti dětí. Při evakuaci nedošlo ke zranění zasahujících policistů,“ dodala na závěr policejní mluvčí Dana Čírtková.

Ohodnoť článek

Foto Policie ČR

Štítky pomoc, požár, ubytovna, Pelhřimov, ocenění, plaketa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.