Před čtyřmi lety zahájila jihlavská Charita ve spolupráci s jihlavskou radnicí sběr oblečení. Lidé mohou oblečení, které jim již dosloužilo, odložit do modrých kontejnerů v ulicích. Oblečení tak ještě poslouží dalším lidem. Tento společný projekt mimo jiné přispěl k tomu, že už více než tisíc tun textilu neskončilo bez užitku na skládce.
Modré kontejnery určené na nepotřebné oblečení jsou v současné době rozmístěny na mnoha místech Vysočiny. „Celkem 167 modrých kontejnerů je umístěno na Jihlavsku, Dačicku, Třebíčsku, částečně na Žďársku a Pelhřimovsku,“ uvádí vedoucí projektu sběru šatstva Hana Fexová. V Jihlavě jsou umístěny ještě další dva velké kontejnery žluté barvy nedaleko vchodu do Vodního ráje a u obchodního domu Tesco.
Zájemci však nemusí své nepotřebné ošacení odkládat pouze do modrých kontejnerů. Na Žižkově ulici funguje také sběrna a třídírna textilu. Lidé sem mohou oblečení vozit od pondělí do čtvrtka, a to od 9 do 17 hodin v pondělí a v úterý a od 9 do 15 hodin ve středu a ve čtvrtek.
Další velkoobjemový kontejner na šatstvo je ve spolupráci s Diakonií Broumov umístěn u obchodního domu Na Slunci, další textil se vybere i ve sběrných dvorech, skutečné množství textilu, který díky těmto aktivitám nekončí bez využití ve skládce, je tedy ještě vyšší.
„Hlavním cílem projektu Sběr šatstva je zajištění potřeb oblečení a textilu ze strany potřebných. V tomto směru spolupracujeme především s azylovými domy, s referátem hmotné nouze Úřadu práce ČR a s dalšími sociálními službami, které Charita zajišťuje,“ popisuje Hana Fexová, vedoucí sběru šatstva při Oblastní charitě Jihlava.
Projekt také mysli na ekologii, protože nabízí pomoc městům a obcím v účinné separaci odpadů. „Nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. Sběr šatstva je příkladný způsob předcházení vzniku opadů, ve filozofii nakládání s opady stojí ještě výše, než třídění a recyklace odpadu. Stovky tun textilu neskončí v popelnicích a pak skládkách, ale najdou další využití,“ hodnotí vedoucí odboru životního prostředí Magistrátu města Jihlavy Katarína Ruschková. „Samozřejmě ještě vhodnější je začít o krok dříve a žít a hospodařit tak, aby obecně produkce odpadu, tedy i použitého textilu, byla co nejnižší,“ dodává Ruschková.
Díky projektu také dostanou práci lidé, kteří jsou ohrožení sociálním vyloučením a také lidé evidovaní na úřadech práce. „V rámci projektu byla navázána též spolupráce s Probační a mediační službou, která umožňuje některým jejím klientům vykonávat trest obecně prospěšných prací,“ doplňuje za Charitu Fexová.
Od začátku projektu v roce 2012 lidé přinesli celkem 1 008 tun šatstva, za letošní rok je shromážděno už 257 tun ošacení.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.