čtvrtek 13. května 2021 Servác

Jedna a půl miliardy je moc, budou se hledat úspory. Jihlava chce zlevnit projekt Horácké arény

Jihlava hledá možnosti, jak by šlo zlevnit projekt víceúčelové arény. Podle dosavadních propočtů by náklady na stavbu provedenou v optimální podobě převýšily 1,5 miliardy korun, což si město podle primátorky nemůže dovolit. Na novou arénu, která má nahradit dosluhující zimní stadion, chce radnice vyjednat dotace od kraje i státu.

"My si nemůžeme dovolit to, že začneme stavět a v průběhu zjistíme, že na to nemáme peníze," uvedla primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava) na včerejší on-line tiskové konferenci. Samo město podle ní může dát na arénu nejvýše 600 milionů korun. Městu patří sportoviště i hokejový klub Dukla Jihlava. Povolení už má na demolici stadionu i na umístění nové arény ve stejné lokalitě.

Jihlavský radní a manažer pro výstavbu arény David Beke (ODS) uvedl, že náklady jsou zatím spočítané na arénu v podobě "all inclusive", tedy s vybavením na nejvyšším možném stupni. Zahrnuje například i svítící mantinely nebo kamenné prvky v interiéru či na venkovních plochách. "Hledáme možnosti pro úspory," doplnil David Beke. Škrty se podle něj možná budou týkat i plánovaného kampusu s ubytováním pro sportovce.

Ustoupit od investice podle radního Jihlava nechce. "Teď zatím jedeme stoprocentně plnou parou směrem velká nová aréna a ty krizové varianty jsou v pozadí," tvrdí Beke. Možnou výši krajského příspěvku na arénu podle něj potřebuje Jihlava znát nejpozději do června, než bude žádat o dotaci Národní sportovní agenturu. Jak Beke uvedl, nejvýše dosažitelná částka státní podpory je 300 milionů. Zároveň dodal, že nějaké peníze by mohlo město dostat například také ze sbírky nebo od soukromých přispěvatelů.

Variant, jak bude nová aréna vypadat, je podle náměstka primátorky Petra Ryšky (ODS) několik. Podle jeho předpokladu by se náklady daly stlačit k 1,2 miliardy korun. "Byť by to pak asi úplně nebyla taková aréna, jakou jsme si všichni tady, co na tom roky dělali, představovali," přiznal Petr Ryška.

Zachované mají být základní funkce nové arény. Kromě zápasů extraligového hokeje a dalších sportovních utkání by měla poskytovat zázemí i pro různé kulturní a společenské akce.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Magistrát města Jihlavy (vizualizace) | Zdroj ČTK

Štítky Horácká aréna, Jihlava, rozpočet, úspory

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.