Aktuálně

Dukla ve finále podruhé zvítězila. Utkání rozhodl po patnácti minutách prodloužení Ozols více...

ANKETA: Před týdnem se změnil dopravce pro Jihlavsko. Zkušenosti cestujících jsou různé více...

Mladá řidička ráno bourala u Pacova. Nezvládla projet zatáčku, auto skončilo na střeše více...

V týdnu si sluníčka na Vysočině moc neužijeme. V noci může i nadále mrznout více...

Čápi se pomalu vracejí. Obsazené hnízdo je třeba už i v Lukách nebo Telči

Autoři | Foto pixabay.com

V pátek 12. března slavil svátek Řehoř. A podle pranostiky Na svatého Řehoře, čápi letí přes moře, by měli být tito brodiví ptáci teprve na cestě z teplých krajin. Jak se ale ukázalo, někteří si pospíšili a už jsou na svých hnízdech v ČR. A Vysočina není výjimkou. Zde byl čáp zaznamenán celkem na třech místech.

Toto se dá vyčíst z mapy hnízd čápů bílých. Podle ní je v rámci naší republiky aktuálně obsazeno 42 hnízd. Kdy obsadí zbývající hnízda? Kolik párů přiletí a kolik vyvedou mláďat? Odpovědi na tyto otázky zjišťuje Česká společnost ornitologická s pomocí veřejnosti.

„V programu občanské vědy Čapí hnízda sledujeme průběh hnízdění čápů již od roku 2014. Loni se zapojilo neuvěřitelných 699 spolupracovníků,“ uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické, koordinátor programu Čapí hnízda.

Podívejte se do mapy, jestli není hnízdo čápů i ve vašem okolí a zaznamenejte, jestli už čáp přiletěl. Více informací hledejte ZDE.

Podle mapy jsou na Vysočině obsazená hnízda v Lukách nad Jihlavou (hnízdo č. 197), Telči (hnízdo č. 205) a Náramči na Třebíčsku (hnízdo č. 581). 

Zvýšený zájem spojuje s omezením cestování v loňském roce. „Více lidí zůstávalo v Česku a své výlety oživovali pozorováním čápů,“ domnívá se Dobruská.

Nadcházející dny jsou klíčové 

Ornitologové doufají, že i v letošním roce lidé zařadí pozorování čápů do svých výletů, a pomohou tak monitorovat průběh hnízdění. Momentálně je sice možné sledovat pouze hnízda v nejbližším okolí, ale i taková pozorování mají velký smysl. Obzvláště nyní, kdy se dobrovolníci, kteří obvykle mapují větší počet hnízd, k mnoha hnízdům nedostanou.

I když někteří čápi již přilétli (pravděpodobně jedinci zimující ve střední nebo jižní Evropě), většina se začne objevovat v následujících dnech. Právě tyto dny jsou klíčové pro zaznamenání co nejpřesnějších údajů o příletu čápů. „Sledujte hnízda ve svém okolí a svá pozorování zadejte na web. I když čápa neuvidíte, najděte hnízdo na mapě a uveďte „čáp nepozorován“. Jen tak budeme vědět, že hnízdo bylo kontrolováno a čáp na něm ještě nebyl,“ doplňuje Dobruská.

Čím více hnízd se podaří zkontrolovat, tím přesnější údaje o příletu čápů ornitologové získají.

Čáp bílý je velký brodivý pták s dlouhým krkem a dlouhýma nohama. Délka těla je 95–110 cm a rozpětí křídel 180–218 cm, samec je o něco větší než samice. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 2,3–4,4 kg. Ve zbarvení převažuje bílá barva, letky jsou černé, zobák a nohy červené.
Obě pohlaví jsou zbarvena stejně, mladý pták má matněji červený zobák s tmavou špičkou. V letu drží na rozdíl od volavek a pelikánů krk natažený. Typickým zvukovým projevem je klapání zobákem, kterým se ozývá hlavně na hnízdě.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky čáp, hnízdo, monitoring, jaro, příroda, ornitolog, Telč, ptáci, Luka, Česko, Kraj Vysočina, Čapí hnízdo, Česká společnost ornitologická, Evropa

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.