Aktuálně

U Venuše řídí dopravu semafory. Chtěli je sami řidiči a teď by je tam nechali více...

Nehoda na cyklostezce v Brodě, cyklistka se srazila s chodcem. Nebyli jste u toho? více...

I letos lidé rozběhali Třešť. Pro malého Janka se vybralo skoro 145 tisíc korun více...

Zemřel bývalý divadelní režisér Brynda. Noblesa, vděk, humor, vzpomínají kolegyně více...

Kvůli požáru v garážích v Třebíči bylo evakuováno 42 lidí, škoda je 10 milionů více...

Horní Cerekev hlásí ptačí chřipku. Chovy drůbeže teď budou pod přísným dohledem

Autoři | Foto Yvetta Chmelová | Zdroj denik.cz, idnes.cz, svscr.cz

V Horní Cerekvi veterináři potvrdili ptačí chřipku. Místní obyvatelé byli vyzváni k uzavření chodů drůbeže tak, aby nedošlo ke kontaktu s volně žijícím ptactvem.

Jednomu z hornocerekvických chovatelů ve čtvrtek 18. února uhynulo 60 kusů drůbeže. Po potvrzení ptačí chřipky musel být celý jeho smíšený chov slepic, krůt, hus a kachen utracen.

Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků, častěji u vodních. Státní veterinární správa sleduje aktuální situaci doma i v zahraničí. Virus ptačí chřipky je v prostředí přítomen, i přestože ptáci nevykazují klinické příznaky onemocnění (zejména pokud se jedná o nízce patogenní kmeny).

Důležitou prevencí je zabránit přímému kontaktu drůbeže s volně žijícími rezervoáry a zabránit kontaktu volně žijících ptáků s vodou a krmivem pro drůbež.

Kromě zmíněné výzvy ohledně uzavření chovů byly v Horní Cerekvi a místních částech Těšenov, Hříběcí a Chrástov rozmístěny nádoby sloužící k uložení uhynulé drůbeže. „Kdyby místní drobnochovatelé našli ve svých chovech nějaké uhynulé kusy, mohou je dát do těchto nádob. Všichni byli informování,“ potvrdila místostarostka Horní Cerekve Markéta Vaňková.

Šesté ohnisko ptačí chřipky

Podle Deníku se další případy uhynulé drůbeže se zatím nevyskytly. „Naštěstí se nic dalšího neobjevilo,“ potvrdila Vaňková. Pod přísným dohledem budou místní chovy drůbeže po dobu jednadvaceti dnů.

V Horní Cerekvi jde o šesté letošní ohnisko ptačí chřipky, předchozí byla v jižních a středních Čechách a v Pardubickém a Plzeňském kraji. U volně žijících ptáků byla nemoc zjištěna v Libereckém kraji a v jižních Čechách. Choroba je nebezpečná pro ptáky, na člověka se nepřenáší.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ptačí chřipka, chovatel, drůbež, Horní Cerekev, veterináři, ptáci, Státní veterinární správa České republiky, Markéta Vaňková, Těšenov

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.