pátek 22. ledna 2021 Slavomír

Tip na Vánoce. Staňte se kmotrem nemocného zvířete v pavlovské záchranné stanici

Pavlovská záchranná stanice, kterou od začátku tohoto roku prošlo téměř 1000 zvířat, před Vánocemi přichází s novým konceptem pomoci. Lidem nabízí možnost stát se kmotrem zraněných nebo jinak zdravotně znevýhodněných zvířat.

Zájemci jednorázovou nebo pravidelnou částkou přispějí na vybraná mláďáta, kterým každoročně a v desítkách počtů pracovníci stanice pomůžou, vypiplají je a pouští zpět do volné přírody. Kmotrem nemusí být jen jednotlivec, ale třeba třída děti, kolegové z práce nebo komerční firma.

„Adoptivní rodiče volí mezi našimi stálými obyvateli, kteří se z nějakého důvodu už nemohou vrátit do volné přírody. Pak tu ale každoročně máme desítky malých ježků, ptáčat, veverek, ale také malé poštolky, srnčata nebo mláďat šelem, kterým pomůžeme vyrůst a jen jak je to možné, vypouštíme je zpět do volné přírody,“ popisuje ředitel stanice v Pavlově Zbyšek Karafiát.

Od ledna do listopadu Záchrannou stanicí Pavlov prošlo na bezmála 950 zvířat. Přitom přes 400 z nich byla právě mláďata. Bezmála tři sta z nich se podařilo zachránit a vypustit zpět do volné přírody. Některá mláďata, narozená například až v září, na stanici zůstanou přes zimu, kterou by sama v přírodě nezvládla.

Lidé, kteří mládě do stanice přivezou, často chtějí přispět, a tak se stávali například jednorázovými dárci, teď budou mít možnost vybírat nejen z formátu adopce, ale stát se kmotrem jednotlivých mláďat.

Vyberete si veverku a přispějete třeba na péči a mléko

Málokdo si dokáže představit, co péče o malé srnče, veverku nebo ptáče obnáší. „Například malé ptáče se musí krmit téměř každou půlhodinu, srnče zase každé tři hodiny, takže když opomeneme náklady spojené s potravou, jde o časově velmi náročnou práci. Tu nemůžeme a samozřejmě ani nechceme vyčíslit, nicméně by nám ve stanici moc pomohlo, kdyby se lidé stali kmotry vybraných mláďat a rádi přispěli například právě na mléko, láhev, dudlíky, na myši pro mláďata sov nebo na veterinární ošetření,“ vysvětluje Zbyšek Karafiát.

Budoucí kmotři za sebe nebo pro své přátele, rodinu nebo děti a vnučky a vnuky mohou vybírat ze zvířátek, která jim udělají největší radost. Mohou se stát kmotry srnčat, mláďat ježků, netopýrů, malých soviček, malých šelem, jako třeba lasic, lišek, kuny nebo vydry, dále pak malých poštolek, pěvců nebo veverek. Přitom nemusí jít jen o jednotlivce, kmotry mláďat se mohou stát třídy mateřských, základních nebo středních škol, firemní oddělení, kolegové z práce nebo třeba i samotné firmy, úřady, obce nebo města.

Vánoční dárek, který pomáhá 

„Pojmenovali jsme osm nejčastějších kategorií, ať mají lidé z čeho vybírat. Na našem webu najdou vzory certifikátů kmotrů a stejně tak mohou volit dostupnou finanční podporu – od 500 do 2 000 korun, možná je i pravidelná měsíční platba,“ doplnil Zbyšek Karafiát. Ve stanici kmotrům vystaví certifikát, odtajní, na co přesně jejich podpora půjde a kolika mláďatům jejich příspěvek doslova zachránil život.

„Navíc je možné dar využít jako slevu na dani. Doba je náročná a samozřejmě to není hlavní argument pro to, aby se lidé rozhodli stát kmotry pavlovských mláďat, ale může jít o další plusový bod, který lidem s velkým srdcem pomůže rozhodnout se pro vánoční dárek, který pomáhá,“ uzavírá s úsměvem na tváři Zbyšek Karafiát.

Podrobnější informace o tom, jaks e stát kmotrem, najdou zájemci na webu. 

Ohodnoť článek

Foto Záchranní stanice Pavlov

Štítky kmotr, Pavlov, záchranná stanice, Vánoce, pomoc, podpora

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.