Aktuálně

Víte, jak se chovat u vody a jak poskytnout první pomoc? Ne vždy tonoucí hlasitě křičí a mává rukama

Autoři | Foto VZS Blansko

V České republice se ročně utopí přibližně 200 lidí. Zejména v létě se vám může stát, že se ocitnete v situaci, kdy bude někdo potřebovat pomoct. To ale nemusí být vůbec snadné.

Realita totiž může být zcela jiná než film nebo vyprávění. Ne každý tonoucí křičí ze všech sil, kope rukama a nohama a akční hrdina se objeví přesně v tu pravou chvíli. Ještě před tím, než se rozhodnete, že vyrazíte někomu na pomoc, je dobré si uvědomit, že záchrana člověka není vůbec snadná.

„Záchrana vyžaduje velmi dobré plavecké schopnosti a alespoň základní znalosti zásad a technik záchrany,“ sdělila mluvčí města Jana Kodymová. Pokud totiž situaci podceníte a jen tak se vrhnete do vody, nemusí jít o život jen tonoucímu ale i vám.

Před skokem do vody je nutné zavolat na tísňovou linku, požádat o pomoc další přítomné a sledovat případné místo, kde byl tonoucí naposledy. Tonoucí člověk se snaží jakýmkoli způsobem dostat nad hladinu. Je tedy téměř jisté, že bude zkoušet „vylézt“ i po vás. V panice většinou na vás nebude reagovat a ani spolupracovat na své záchraně. Zkušení záchranáři varují, že dospělého člověka může v takové situaci utopit i dítě,“ komentovala Kodymová.

Tonoucí se zpravidla nachází v jedné ze tří fází. Pokud je plavec vyčerpaný, stále ještě dokáže plavat a udržet se na hladině. Sice může začít panikařit, ale většinou dokáže spolupracovat. U aktivního tonoucího už jde opravdu o život a zároveň je tato fáze nejnáročnější i pro zachránce. Taková osoba se totiž může na vás sápat. Nejprve je dobré pokusit se navázat kontakt. Pokud s vámi aktivní tonoucí nespolupracuje, je bezpečnější chvíli vyčkat a nechat ho doslova „přiutopit“ tak, aby už neměl sílu vám vzdorovat,“ řekla mluvčí.

Ve vyhraněných chvílích může být zapotřebí uštědřit zachraňovanému i kopanec nebo úder pěstí. Úspěšným způsobem může být ulehnutí na záda, plavání nohama a chycení zachraňovaného oběma rukama za hlavu.

Pokud se setkáte s pasivním tonoucím jedná se o již přitopeného nebo utopeného člověka. Je v bezvědomí, obvykle leží na prsou s hlavou a obličejem ve vodě. Nehrozí od něj žádné nebezpečí, ale nebude nijak spolupracovat a musíte ho ke břehu dovléci sami. Člověka v bezvědomí je možno ke břehu dotáhnout za bradu nebo ruku,“ dodala mluvčí. Tahového člověka je nutné okamžitě začít oživovat do příjezdu záchranářů.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky záchrana, tonoucí, voda, pomoc, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.