středa 12. srpna 2020 Klára

Policisté v Jihlavě se dnes zaměří na cyklisty. Budou rozdávat třeba cyklomapy

Také letos se v tomto období budou policisté na Vysočině ve velkém zaměřovat na cyklisty. A to hlavně na to, jak dodržují zásady bezpečné jízdy. Dnes bude v krajské Jihlavě probíhat dopravně bezpečnostní akce.

Od začátku letošního roku do konce května evidovali policisté v Kraji Vysočina celkem
37 dopravních nehod
, při kterých měl účast cyklista, což je o osm dopravních nehod více
než v loňském roce za stejné období.

„Při těchto dopravních nehodách byl jeden cyklista usmrcen stejně jako v minulém roce. Pět cyklistů utrpělo v letošním roce těžké zranění a 28 cyklistů se zranilo lehce. U celkem pěti cyklistů policisté zjistili přítomnost alkoholu,“ uvedl mluvčí policistů Martin Hron.

Policisté budou k vidění během dneška od 9 do 12 hodin na cyklostezce ul. Romana Havelky poblíž jihlavského Alzheimer centra za účasti Týmu silniční bezpečnosti.

Program Týmu silniční bezpečnosti s názvem Na kole jen s přilbou zahrnuje ukázky reflexních materiálů, viditelnost chodce a cyklisty, školení povinné výbavy na kole, informace o správném výběru cyklistické přilby, její správné nasazení a užívání. Cyklisté dále dostanou reflexní prvky, cyklomapy či letáky.

Policisté: Nezapomínejte na povinnou výbavu a reflexní prvky 

Cyklisté často zapomínají na svoji bezpečnost a vyjíždějí na kole bez řádného vybavení, zejména bez osvětlení.  „Jízdní kolo musí být vybaveno vpředu odrazkou bílé barvy, vzadu odrazkou červené barvy a oranžovou odrazkou na obou stranách pedálu. Za nesplnění zákonné povinnosti týkající se předepsané výbavy jízdního kola hrozí cyklistovi na místě silniční kontroly pokuta v příkazním řízení až do výše 2 tisíce korun. Ve výbavě jízdního kola nesmí chybět dvě funkční na sobě nezávislé brzdy. Před každou jízdou si cyklista musí náležitě zkontrolovat brzdný systém, neboť se jedná o nejdůležitější prvek, který umožní bezpečné zastavení jízdního kola,“ popisuje Hron.

Za snížené viditelnosti musí být navíc jízdní kolo vybaveno světlometem svítícím dopředu bílým světlem. Vzadu musí být jízdní kolo vybaveno svítilnou červené barvy. Zadní svítilna může být kombinována se zadní odrazkou červené barvy a může být nahrazena svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy. „Blatníky, zvonek, kryt řetězu, hustilka a nářadí nepatří do povinné výbavy jízdního kola podle právního předpisu, ale jsou doporučené pro jeho provoz,“ říká policejní mluvčí.

Až padesátitisícová pokuta 

S výbavou jízdního kola také úzce souvisí vybavení cyklisty. Cyklista mladší 18 let musí za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu. Za jízdy musí být řádně nasazená a připevněná na hlavě. „Cyklisté starší 18 let nechtějí hazardovat v dnešní době se svým zdravím, a proto většina z nich užívá ochrannou přilbu také,“ popisuje Hron.

Při šetření dopravních nehod nebo při běžné silniční kontrole se policisté setkávají také s cyklisty, kteří jsou pod vlivem alkoholu. Někteří cyklisté si zřejmě neuvědomují, že řidič nemotorového vozidla nesmí řídit pod vlivem alkoholu. Cyklistovi může být za tento přestupek na úseku dopravy uložena ve správním řízení pokuta až do výše 50 tisíc korun.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Foto pixabay.com

Štítky cyklista, policie, kontrola

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.