sobota 11. července 2020 Olga

Konec zneužívání průkazek. Invalidní parkovací místo v Jihlavě musí být volné hlavně pro vozíčkáře

Město Jihlava mění podmínky pro parkování osob s průkazy ZTP a ZTP/P. Počet parkovacích míst pro osoby těžce zdravotně postižené zůstává zachován, kvůli jejich zneužívání se však mění podmínky – parkovat zde mohou pouze žadatelé, kteří jsou schopni pohybu pouze s pomocí invalidního vozíku.

Sedm let zůstávaly podmínky pro parkování osob se zdravotním postižení v Jihlavě nezměněny. Pracovníci odboru dopravy jihlavského magistrátu se ale často potýkali se stížnostmi obyvatel, že parkovací stání zneužívají osoby, které nemají žádný problém s pohybem. Rada města Jihlavy proto přijala návrh na změnu podmínek pro užívání vyhrazených parkovacích stání, ty mají za cíl podpořit osoby upoutané na invalidní vozík.

„Odbor dopravy navrhl změnit podmínku zřizování vyhrazeného parkování osobám, jejichž zdravotní stav omezuje pohyb takovým způsobem, že jsou schopni chůze pouze se stálou oporou. Tato podmínka je natolik obecnou, že ji splňuje velké procento držitelů průkazu ZTP, ZTP/P. Původní myšlenka pomoci osobám nejen na vozíku, ale i osobám se stálou oporou, byla častokrát zneužívána a v některých lokalitách dokonce vyvolala nedostatek obecných parkovacích místo pro vozidla přepravující ZTP,“ uvedl vedoucí odboru dopravy Lubomír Dohnal.

„Rozhodli jsme se pro to hlavně kvůli tomu, aby přidělování bylo spravedlivé a dostali takové místo pouze ti, kteří to opravdu nutně potřebují. Současně se na vyznačení vyhrazeného parkovacího místa s registrační značkou nebude muset oprávněný žadatel finančně podílet. Pro lepší evidenci a kontrolu plnění podmínek byla také upravena doba maximální platnosti povolení z pěti na tři roky,“ zdůraznil radní pro dopravu Jaroslav Vymazal.

Dále byly kvůli častému zneužívání upraveny i podmínky pro parkování opatrovníků. Dříve mohli na místech pro zdravotně postižené stát i lidé, kteří mají s opatrovanou osobou společně bydliště. „Parkovat na těchto místech budou moci nově pouze skuteční opatrovníci, kteří tuto skutečnost doloží čestným prohlášením,“ doplnil Lubomír Dohnal.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo6 čtenářů

Foto cspsd.cz | Zdroj Magistrát města Jihlavy

Štítky Jihlava, parkování, invalida

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.