Stav stromů u silnic Vysočiny se podle krajské správy a údržby postupně zhoršuje. Hlavní podíl na tom má podle silničářů stáří stromů a v posledních letech i sucho, případně kůrovec. Stromy se lámou při silném větru či námraze. Nově museli silničáři loni na podzim sázet 600 dřevin náhradou za uschlé stromy v alejích, které byly ošetřené díky dotacím.
Dotované projekty celkem za víc než 27 milionů korun se v letech 2012 až 2015 týkaly 49 alejí na Vysočině. Stromy v těchto stromořadích měřících v součtu 108 kilometrů byly prořezané, vyvázané a doplněné novými stromky. „Vlivem sucha a nepříznivých povětrnostních podmínek v uplynulých letech však došlo k odumření nemalého počtu z tehdy vysázených stromů,“ uvedl ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Radovan Necid. V alejích u silnic rostou hlavně lípy a jasany.
Kraj Vysočina spravuje okolo 4 500 kilometrů silnic II. a III. třídy. Lemuje je přibližně 200 tisíc dřevin, převažují ovocné stromy a jeřáby. Vloni byl pokáceno 3 245 stromů, o rok dřív 2 182. Podle ředitele šlo většinou o staré stromy, nebezpečné, nalomené a podobně. Řadu stromů poškodil vítr i letos v únoru. V některých úsecích stromy zmizely kvůli rozšiřování vozovky.
Kácení podle Necida dělá krajská správa v souladu s legislativou. „Povolení ke kácení vydává příslušná obec svým rozhodnutím. V mnoha případech je určována v tomto rozhodnutí náhradní výsadba,“ uvedl. Nových stromů vysázeli silničáři na Vysočině v minulých dvou letech v součtu zhruba 3600.
Krajská správa má snahu udržet zeleň podél krajských silnic, uvedl ředitel. Nové stromy se ale sázejí až za silniční příkop. „Toto v mnoha případech musí být odsouhlaseno i s vlastníkem sousedního pozemku,“ podotkl. Ochránci přírody podle něj doporučili nahrazovat odstraněné stromy hlavně ovocnými druhy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.