pondělí 1. června 2020 Laura

Také na jihlavskou zoo přišlo jaro. Před týdnem se tam narodila poloopičí dvojčata

Jihlavská zoologická nehoda je kvůli nouzovému stavu už několik dní uzavřena. Život v ní jde přesto dál, důkazem toho je narození dvojčat outloňů malých. Narodila se v neděli 28. března v chovatelském zázemí zoo.

Malí outloni se narodili zkušené samici, která porodila vždy po dvou mláďatech i v loňském a předloňském roce a všechna i zdárně odchovala.

Outloni jsou poloopice pocházející z pralesů Laosu, Kambodži a Vietnamu v jihovýchodní Asii. Žijí na stromech a keřích, aktivní jsou v noci a živí se rostlinnou i živočišnou potravou. Samice je březí kolem 180 dnů a rodí většinou jedno mládě, vzácněji i dvojčata. Podle červeného seznamu IUCN jsou outloni zařazeni do kategorie ohrožený druh.

Často jako atrakce na fotku 

„Outloni malí i další druhy outloňů mají kvůli nočnímu způsobu života veliké oči a vypadají značně roztomile. Proto jsou velice často pytlačeni, odchytáváni a prodáváni na tržnicích v jihovýchodní Asii jako domácí mazlíčci,nebo nabízeni turistům jako roztomilá zvířátka, s nimiž si mohou udělat fotku na památku. Tito outloni po čase hynou, protože mají vytrhané zuby a jsou dlouhodobě stresovaní špatnou péčí, a tak jsou v přírodě chytáni další a další,“ uvedl Martin Maláč, mluvčí Zoo Jihlava.

Proto přímo v Indonésii působí česká ochranářská organizace The Kukang Rescue Program, která se snaží o osvětu mezi místními obyvateli, přímou ochranu outloňů i rekonvalescenci a případný návrat upytlačených a zabavených zvířat zpět do přírody. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto Jan Foltán

Štítky Zoo Jihlava, narození, mláďata, outloň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.