Jmenovali by trestně stíhaného premiéra? Má Česká republika zavést euro? Passat, nebo Superb? Na takové otázky odpovídali prezidentští kandidáti Pavel Fischer a Mirek Topolánek v krátkém duelu.
Má Česká republika zavést euro?
Pavel Fischer: Euro je politický projekt, pokud se politická situace změní tak, že budeme muset volit mezi čínským juanem, ruským rublem, americkým dolarem a eurem, já vím co zvolit. Samozřejmě euro, ale na to musíme být připraveni. Politicky, ekonomicky a připravená musí být i eurozóna. Jsou tu domácí úkoly a na těch je třeba pracovat už dnes. Takže ano.
Mirek Topolánek: Ne.
Jmenoval byste trestně stíhaného premiéra?
Pavel Fischer: V rovině obecné bych byl velmi obezřetný.
Mirek Topolánek: Ne.
Má se KSČM účastnit volebního klání?
Pavel Fischer: V České republice je zastupitelská demokracie a jsou tu i voliči komunistické strany. Je tedy v pořádku, když jsou i zastupitelé za tuto stranu v krajích, na radnicích a parlamentu. Do vlády bych je ale nebral.
Mirek Topolánek: Pokud není zakázána, nikdo jí v tom nemůže zabránit.
Czechia, nebo Czech republic?
Pavel Fischer: Raději bych hledal ještě jiný název, kde třeba bude vidět i Morava. Když se podíváte na ten pravopis, tak je vlastně polský, ne anglický. Tady je něco špatně, co jsme měli vyřešit.
Mirek Topolánek: Je to letitý spor, na který nemám názor. Czech republic zní lépe, Czechia zní trochu germánsky.
Volkswagen Passat, nebo Superb?
Pavel Fischer: Kolo.
Mirek Topolánek: Škoda Superb.
Je dobře, že se Česká a Slovenská republika rozdělily?
Pavel Fischer: Česká republika je už více než dvacet let samostatnou zemí, takže nekomentuji.
Mirek Topolánek: Myslím si, že je to nakonec dobře. Ztratili jsme trochu vyjednávací sílu, protože jsme byli větším státem. Na druhou stranu to jsou dvě stoličky v Evropské radě. Slováci to v danou chvíli hodně chtěli. Dneska jsou Slováci hrdým státem, historicky jsme nikdy neměli tak dobré vztahy, jako dnes. Je to takové těžko přenositelné know-how, jak snesitelně provést rozdělení dvou států. Bylo to provedeno naprosto brilantně. Takže v tento moment říkám, že je to správné.
Jakých pět lidí, byste pozval na večeři? Živé i mrtvé.
Pavel Fischer: Svoji kmotru, Winstona Churchilla, Roberta Schumana, T.G. Masaryka a Ivana Medka.
Mirek Topolánek: Kdyby to šlo, tak bych pozval Winstona Churchilla. Dokázal bych si představit večeři pěti lidí, kde by byli ti, o kterých se říká, že porazili komunismus. Papež Jan Pavel II, prezident Ronald Reagan a Margaret Thatcherová. A ten pátý? Abych to odlehčil, tak Robert De Niro.
Je potřeba měnit českou ústavu?
Pavel Fischer: Ne, na ústavu bych nesahal.
Mirek Topolánek: V tento moment určitě ne.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.