Opoziční zastupitelé se podle očekávání na pondělním zasedání vedení Kraje Vysočina ptali na odvolaného ředitele jihlavské Střední školy technické, průmyslové a automobilní Lukáše Venkrbce. Odpovědí na své otázky se dočkali.
Téma otevřel hned na začátku jednání bývalý hejtman Vítězslav Schrek (Společně + STO), přidali se Pavel Janoušek (KDU-ČSL) i Schrekův spolustraník Tomáš Augustýn. „Co se změnilo během jednoho týdny, kdy nejprve byl pan ředitel pochválen za to, že svoji práci dělá dobře, a týden na to byl odvolán,“ ptal se Augustýn.
Hejtman Martin Kukla (ANO) na četné dotazy odpověděl. „Vím, že někteří zastupitelé si vyžádali podrobné informace,“ řekl úvodem. Dle Kukly byl ředitel odvolán na základě finanční kontroly, kterou do školy poslalo předchozí vedení kraje. Nebyl prý nastaven kontrolní systém a s veřejnými prostředky se nakládalo nesprávně.
Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) chtěl podrobný právní rozbor, čeho se odvolaný ředitel dopustil. „Když se řekne, že došlo k pochybení v rámci zákona o finanční kontrole, pod tím si lze představit strašně moc,“ řekl a vyjádřil lidskou prosbu, aby Venkrbec dál působil ve školství. „Nikdo nezpochybňujeme pedagogické vzdělání a činnost, kterou prováděl pan ředitel. My jsme ho odvolali na základě finanční kontroly jako řídícího manažera velké školy,“ sdělil hejtman za celou radu.
Kukla se vyjádřil i k dotazu na schůzku, ke které nedošlo, přestože o ní měl ředitel zájem. „Ano, psal mně a panu náměstkovi Fraňkovi, de facto jsme se domluvili a pan náměstek školu navštívil,“ potvrdil Kukla s tím, že následně s ředitelem mluvil po telefonu, domluvili se, že si ještě zavolají, ale k tomu telefonátu už nedošlo. „Kdo se se mnou chce setkat, moc dobře ví, že si domluví schůzku přes sekretariát a vždy bylo všem vyhověno,“ dodal Kukla. Nyní už má domluvenou schůzku s ředitelem.
Schrek označil za nestandardní postup, kdy byl ředitel nejdříve odvolán a až poté mu hejtman nabídl požadovanou schůzku. „Setkání nenabízím, to si vyžádal pan ředitel a domluvil si termín. Kdyby pan ředitel s takovou urputností, s jakou komunikuje s médii, komunikoval s naším sekretariátem, už bychom se potkali několikrát. Bohužel k tomu nedošlo,“ reagoval Kukla.
Řešila se také otázka, zdali má ředitel zavřené dveře ve všech školách na Vysočině, jak informoval regionální Deník. „To je v kompetenci pověřené ředitelky, zda ho zaměstná nebo nezaměstná. To není v kompetenci rady kraje, aby do těchto personálních záležitostí zasahovala. Já panu řediteli poděkoval za jeho práci, ale to neznamená, že má zavřený dveře v našich středních školách,“ bránil se hejtman.
Předseda Senátu a krajský zastupitel Miloš Vystrčil (Společně + STO) však naléhal a chtěl jasnou odpověď, zda od někoho z rady kraje zaznělo, že je Lukáš Venkrbec jako učitel na Vysočině nežádoucí, či nikoliv. „Nejsem si vědom, že by některý z členů rady kraje komentoval, že pan ředitel je nežádoucí,“ odpověděl Kukla.
Dále se hejtman vyjádřil i k spekulacím o politické čistce, ke které odvoláním došlo. „Když se podívám do historie, jak byl pan ředitel jmenován, on ve výběrovém řízení skončil jako druhý, a na základě výslovného návrhu člena rady kraje Honzy Břížďaly byl z druhého místa de facto radou kraje nominován na ředitele,“ prohlásil.
Na Kraj Vysočina byly doručeny také doručeny petice. Jednu podepsalo 67 zaměstnanců, vyjadřuje hluboké znepokojení nad vedením školy pod současným ředitelem, další má podpis 234 studentů, kteří žádají odvolání ředitele. „Také zde byla anonymní stížnost na ředitele školy podepsaná nespokojenými zaměstnanci školy, předpokládám,“ vyjmenoval Kukla a připomněl, že ve škole byla vysoká fluktuace zaměstnanců.
Ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec následně řekl, že celá kauza škodí nejen odpůrcům, ale i příznivcům odvoleného ředitele. Podle Kukly se situace na škole uklidnila, učí se tam a situace se stabilizuje i personálně. Rada kraje vyhlásila konkurz na ředitele školy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.