Dnes je to pět let od rezignace ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála, politika z Vysočiny. Ve funkci byl krátce, rezignoval kvůli podezření z plagiátorství ve své bakalářské práci. Ve funkci ho poté nahradila stranická kolegyně Jana Maláčová.
S podezřením na řadu podobností textu bakalářské práce Petra Krčála přišel před pěti lety jako první server Seznam zprávy. Pasáže v Krčálově bakalářské práci byly v mnohém podobné s odbornými publikacemi a dalšími pracemi. Vše bylo navíc odhaleno týden poté, co v návaznosti na zjištění plagiátorství ve dvou diplomových pracích oznámila svoji rezignaci na post ministryně spravedlnosti Taťána Malá.
Zkoumání Krčálovy bakalářské práce, kterou obhájil v roce 2007 na Institutu mezioborových studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, probíhalo ve dvou fázích. Nejprve pracovníci Seznamu využili specializovaný program na kontrolu plagiátů, který v Krčálově práci nalezl podobnost ve 14 % textu.
Text následně prošel ruční analýzou, při níž pracovníci Seznamu zadávali pasáže z Krčálovy práce do internetových vyhledávačů. Po tomto procesu byly zjištěny další podobnosti.
Problémová práce Petra Krčála, politika narozeného ve Velkém Meziříčí, měla téma Mládež a volný čas. Vykazovala nejvíce shodných částí s bakalářskou prací „Instituce volnočasových aktivit pro eliminaci patologických jevů u dětí a mládeže", která byla obhájena o rok dříve na téže vysoké škole. Na celkem 25 stranách textu Krčál uvádí text identický s dřívější prací, či text uvádí pouze s pozměněným rodem.
Jak píše server Seznam zprávy, při seznámení s výsledky analýzy se Krčál cítil zaskočený. Bývalý ministr prohlásil, že si „neumí vysvětlit“, jak je možné, že se jeho práce v tolika bodech shoduje s výše uvedenou prací obhájenou o rok dříve. Podle serveru Krčál přímo „překlopil“ některé stránky z práce studentky Marie Doležalové. Ta svou „bakalářku“ na stejné škole obhájila v roce 2006. „Víte, ono už je to nějaký rok. Ale myslím si, že jsem na té bakalářce velmi pečlivě pracoval, nejsem si vědom toho, že bych cokoliv opisoval,“ vyjádřil se Petr Krčál pro Seznam zprávy. Shodné jsou i citace pod čarou, v práci Krčála je pouze aktualizované datum.
V práci se taktéž nachází řada neocitovaných odstavců z odborných knih, které tak Krčál de facto vydává za svoje originální myšlenky.
Politik z Vysočiny reportérům Seznamu tvrdil, že na práci pracoval dlouho a zdrojem mu byly hlavně jeho zkušenosti, dále se odvolal na vedoucího své bakalářské práce slovy: „Měl jsem přísného vedoucího a ten mě za můj přístup pochválil. Věřím jeho posudku.“ Vedoucí Krčálovy bakalářské práce František Vízdal v posudku k práci uvedl, že předmětná práce byla nadprůměrná a ocenil Krčála, že „pracoval samostatně, odpovědně, iniciativně a s entuziasmem.” Krčálova bakalářská práce byla ohodnocena stupněm A.
Na Krčálovu práci se následně zaměřili také experti na odhalování plagiátů z Vysoké školy ekonomické. Dle jejich zjištění je v práci opsáno 40 stran, přičemž celkový rozsah práce včetně příloh je 84 stran, z toho 65 stran textu. Práci označují jako „mix cizích zdrojů" a uvádí: „Jedná se tedy o jistou formu plagiátorství.“
Po tomto odhalení svolal Krčál tiskovou konferenci, na níž oznámil svou rezignaci na ministra práce a sociálních věcí. Do úřadu nastoupil 27. června 2018, ve funkci skončil v témže roce 18. července. Na ministerském postu coby 12. ministr práce a sociálních věcí tedy působil 22 dní. Ve funkci ho vystřídala jeho stranická kolegyně Jana Maláčová.
Úplně v pořádku nebyla ani Krčálova magisterská práce, ta byla podrobena analýze po Krčálově rezignaci. Jeho diplomová práce je nazvána Volný čas dospělých, tu vypracoval v roce 2009 na soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze. Prvních 17 stran Krčálovy diplomové práce je zcela identických s jeho dříve vypracovanou problematickou bakalářskou prací. Krčál pouze v některých formulacích obsahujících slovo „bakalářská" nahradil slovem „diplomová". Ovšem i toto nebylo přesně dodrženo, protože v některých částech diplomové práce se stále objevují variace slova „bakalářská".
Dle vyjádření univerzity podle dochované studijní dokumentace Krčál studoval úspěšně a diplomovou práci, která splnila všechny formální náležitosti, obhájil řádně. V době obhajoby Krčálovy práce univerzita nepoužívala antiplagiátorský systém, začala ho používat až v roce 2012.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Jen na upřesnění → Petr Krčál nebyl zastupitelem v Poličce, nýbrž v Pol-n-ičce; obci na protilehlém konci Pilské přehrady, ve směru od Žďáru nad Sázavou.