středa 17. srpna 2022 Petra

V Jihlavě budou v komunálních volbách lidé vybírat z dvanácti subjektů, tři z nich jsou zcela nové

O místo v jihlavském zastupitelstvu se budou v zářijových komunálních volbách ucházet kandidáti 12 politických stran, hnutí a uskupení. Magistrát přezkoumal a zaregistroval všechny podané kandidátní listiny. Před čtyřmi lety kandidovalo v Jihlavě deset subjektů, křesla v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu si rozdělilo osm z nich.

Termín pro rozhodnutí o registraci či odmítnutí podaných kandidátních listin vyprší 6. srpna, úřad ale mohl při splnění podmínek registraci udělat i dřív. "Pro volby do zastupitelstva města Jihlavy nemají dvě kandidátní listiny možný plný počet kandidátů – Malá strana velkých cílů má šest kandidátů a Moravské zemské hnutí má osm kandidátů," uvedla pro ČTK Jana Škrdlová z kanceláře tajemníka jihlavského městského úřadu.

Primátorka asi padesátitisícové Jihlavy Karolína Koubová (Fórum Jihlava) bude svoji pozici obhajovat z prvního místa kandidátky Pirátů a osobností z Fóra. Hnutí ANO, které přes výhru v minulých volbách skončilo v opozici, znovu povede bývalý náměstek jihlavského primátora Radek Popelka.

Čtenáři Jihlavské Drbny volili nanečisto. Kdo by se podle nich stal primátorem Jihlavy?

Přesně týden mohli čtenáři Jihlavské Drbny hlasovat v anketě, která se týkala komunálních voleb. Ty se letos budou konat 23. a 24. září. Čtenáři mohli vybírat ze dvanácti jmen lídrů dvanácti politických uskupení, která se do komunálních voleb...

Náměstek jihlavské primátorky Petr Ryška z ODS je v čele společné kandidátky občanských demokratů a lidovců. Další jihlavský náměstek Vít Zeman z TOP 09 opět vede kandidátku Žijeme Jihlavou.

Lídrem kandidátky ČSSD a Levice je jihlavský zastupitel Martin Hyský. KSČM dala do čela Ladislava Vejmělka, který teď také zasedá v městském zastupitelstvu Jihlavy, stejně jako Petr Paul, jednička kandidátky SPD. Kandidátku Starostů vede Radim Hošek.

Kandidují i zcela nová uskupení Jihlava srdcem, Malá strana velkých cílů a Spolek za zdravou Jihlavu.

Volby se uskuteční 23. a 24. září. Před čtyřmi lety byla volební účast 37,48 procenta hlasů. S 22,61 procentem hlasů zvítězilo hnutí ANO, která má teď v zastupitelstvu deset křesel. Město řídí Fórum Jihlava s ODS, lidovci, Piráty a koalicí Žijeme Jihlavou, v níž je TOP 09 se Zelenými.

Přehled stran a lídrů kandidujících v komunálních volbách v Jihlavě

ANO 2011 Radek Popelka

ČSSD a Levice Martin Hyský 

Jihlava srdcem Marta Nagyová

KSČM Ladislav Vejmělek

Malá strana velkých cílů Vít Kraus

Moravské zemské hnutí Zdeněk Kučírek 

ODS a KDU-ČSL Petr Ryška

Piráti a Fórum Jihlava Karolína Koubová

Spolek za zdravou Jihlavu Milan Matějka

Starostové a nezávislí kandidáti Radek Hošek

SPD s podporou Trikolory Petr Paul 

Žijeme Jihlavou (TOP 09 a Zelení) Vít Zeman

Svobodní a Realisté Společně pro Jihlavu Pavel Vacek

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky ČR, volby, obce, Vysočina, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.