Bývalý nadační dům Nathana Meissnera v Třešti na Jihlavsku a kamenná nika s barokní sochou sv. Jana Nepomuckého na území obce Radostín v okrese Havlíčkův Brod přibyly ke kulturním památkám v Kraji Vysočina. ČTK to oznámila mluvčí telčského pracoviště Národního památkového ústavu Ilona Ampapová.
Řadový trojpodlažní dům v Třešti je barokního původu. Pochází nejpozději z druhé poloviny 18. století. Průčelí bylo po požáru v roce 1824 klasicistně upraveno. Architektonicky cenná je především vnitřní dispozice objektu, dochované autentické konstrukce a zejména truhlářské prvky. V přízemí jsou pak patrné pozůstatky černé kuchyně. Jedná se o významný doklad židovského osídlení v urbanistickém celku bývalého ghetta v Třešti.
Podle ředitelky NPÚ v Telči Martiny Indrové je nutné ocenit citlivý přístup současného vlastníka, který zcela zdevastovaný objekt v 90. letech 20. století zachránil před demolicí, staticky zajistil a opravil. „Bývalý nadační dům Nathana Meissnera náleží mezi klíčové objekty třešťské městské památkové zóny,“ uvedla Indrová.
Kamenná nika s barokní sochou sv. Jana Nepomuckého se nachází v polích jihovýchodně za obcí Radostín na mírném návrší mezi dvojicí vzrostlých lip. Socha je umístěna v kamenné kaplici stojící na kamenném soklu. Cenné umělecko-řemeslné dílo neznámého autora pochází z roku 1734.
Kromě 2 968 nemovitých kulturních památek a 16 národních kulturních památek se na území Kraje Vysočina nacházejí tři městské a tři vesnické památkové rezervace, 22 městských a pět vesnických památkových zón a jedna krajinná památková zóna. Kraj Vysočina se také může pyšnit nejvyšším počtem památek UNESCO v ČR.
Na prestižním seznamu světového kulturního a přírodního dědictví je zapsáno historické jádro města Telče, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou a soubor židovské čtvrti, židovského hřbitova a baziliky sv. Prokopa v Třebíči.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.