pátek 27. listopadu 2020 Xenie

V Jihlavě začaly dvouleté opravy střechy kostela svatého Jakuba. Lidem se zpřístupní krov

V Jihlavě začaly dvouleté opravy střechy kostela svatého Jakuba. Dělníci už rozebrali první část krytiny nad gotickým krovem. Postupně budou opravovat poškozené dřevěné části a měnit za nové glazované střešní tašky. Práce budou ukončeny v dubnu 2019, řekl dnes Norbert Dostál z Královské kanonie premonstrátů na Strahově, jež spravuje i tuto národní kulturní památku v Jihlavě.

Převážná část krovu pochází z roku 1539. „Je velice hodnotný. Je to úžasná tesařská práce, jak z hlediska konstrukčního, tak z hlediska řemeslného,“ uvedl Dostál. Krov je v některých místech poškozen hnilobou, ublížily mu i dříve provedené opravy. Odborné zásahy teď budou provedeny tak, aby se krov co nejvíce vrátil do původního stavu.

Jde o rozsáhlé prostory. Půdorysná plocha kostela je 1501 metrů čtverečních, krov od vazného trámu do hřebene střechy měří bezmála 20 metrů. Opravy v hodnotě 26,8 milionu korun provádí firma Báča, začala s nimi tento měsíc. Dělníci nejdříve sejmuli krytinu v zadní části kostela, nad kněžištem. Odkrývat budou postupně vždy jen část střechy.

Kromě tesařských prací bude na kostele měněna krytina. Nynější pálené tašky z roku 1904 nahradí obdobná glazovaná krytina. Vzhled střechy se pro kolemjdoucí nezmění. Nová krytina bude mít životnost do 150 let, ale krov by měl vydržet minimálně 300 let, podotkl Dostál.

Kostel je stále přístupný, uzavřena je ale po dobu oprav věž s vyhlídkou.  Po dokončení tohoto projektu dotovaného z evropského programu IROP se však veřejnost bude moci nově podívat i do opraveného krovu. „Budou tam udělané bezpečné lávky se zábradlím, bude to osvětlené,“ uvedl Dostál.

Kostel zasvěcený patronu horníků svatému Jakubovi byl vysvěcen v roce 1257.  Při velkém požáru města v roce 1523 vyhořel, opravy trvaly 40 let. Národní kulturní památkou je chrám od roku 2008.

Autoři | Foto www.turistik.cz

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.