Akademický malíř Jan Jiří Rathsam z Jihlavy se rozhodl vzdát hold malíři Alfonsi Muchovi, autorovi slavné Slovanské epopeje. Devět let tvořil miniaturní epopej. Jedná se o zmenšeniny slavných Muchových pláten. Díla o rozměrech 36 x 29 mm a menší vystavuje Muzeum rekordů v Pelhřimově.
Miniatury Slovanské epopeje jsou k vidění v pelhřimovské expozici v příznačným názvem Zlaté české ručičky. „Na obrazech oproti Muchovým originálům téměř nic nechybí! Agentura Dobrý den miniatury zapsala do České knihy rekordů. Autor při práci, která mu zabrala přibližně 1500 hodin čistého času práce, použil olejových barev, klasického plátna a miniaturních štětečků. Detaily maloval drobounkým peříčkem anglického havrana. Celé dílo bylo vytvořeno pod lupou,“ uvedl Miroslav Marek z Muzea rekordů Pelhřimov.
O nebývalé obtížnosti svědčí třeba i to, že například jen na obraze Zavedení slovanské liturgie je 66 postav. „Zkrátka na rekordmanově díle je to, co je na originále! Ale nejen to. J.J. Rathsam se zaměřil i na vystižení charakteru a nálad postav, na smutek Jana Ámose Komenského vzpomínajícího v exilu na svou vlast, na zanícenost Mistra Jana Husa ... i to na milimetrových plátnech najdeme,“ zdůraznil velkolepost miniaturních obrazů Marek.
Kolekce Muchových monumentálních a originálních obrazů vytvořených v rozměru až 8,1 x 6,1 metru je vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Alfons Mucha, který na Slovanské epopeji pracoval 18 let, si přál, aby působila jako duchovní obnova pro všechny Slovany a aby ti se pro budoucnost svých národů poučili z historie. Pro práci na obřích plátnech si Alfons Mucha musel pronajmout veliké prostory. Zvolil zámek Zbiroh, kde také se svou rodinou až do roku 1928 pobýval.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.