čtvrtek 30. června 2022 Šárka

V Jihlavě začínají opravy kostela svatého Ignáce, lidé se budou moci podívat na krov

Římskokatolická farnost začíná v Jihlavě opravovat kostel svatého Ignáce z Loyoly na Masarykově náměstí. Opravy skoro za 30 milionů korun se budou týkat průčelí a krovu, vyměněná bude také dožívající střešní krytina. Do jinak nepřístupných prostor kostela se při příležitosti zahájení tohoto projektu může příští týden ve čtvrtek podívat i veřejnost. Akce začne v 15:30.

Ve čtvrtek se v kostele sejdou klíčoví partneři projektu, na který dostala farnost dotaci z takzvaných norských fondů. "Součástí tohoto odpoledne je i podle mého názoru lákavá prohlídka krovu," řekl manažer projektu Aleš Taufar

Na střeše kostela bude dosluhující krytina z bonského šindele nahrazená mědí. "Chceme ji sjednotit s věžemi, jež už prošly rekonstrukcí, tam už měděná krytina je," řekl Taufar. Spravit je potřeba také některé prvky krovu, protože jsou zasažené hnilobou, a fasádu v průčelí kostela na náměstí. "Průčelí kostela je, dá se říci po průzkumu z lešení, v poměrně dost havarijním stavu," uvedl.

Kostel sv. Ignáce na náměstí v Jihlavě čeká oprava střechy a fasády. Cena? 24 milionů korun

V Jihlavě připravuje římskokatolická farnost opravy kostela svatého Ignáce na Masarykově náměstí. Opravit potřebuje zejména krov a střechu raně barokní stavby a její fasáda. Zakázku podle věstníku veřejných zakázek dostala firma Archatt Památky,...

Tyto opravy kostela skončí příští rok na podzim. "Do budoucna doufáme, že budeme moci pokračovat v dalších etapách," řekl Taufar. Opravit je podle něj potřeba například fasádu směrem do Hluboké ulice a celoplošné stropní fresky.

Bývalý jezuitský kostel stojí v severním rohu historického náměstí. Vystavěl ho italský stavitel Jacopo Brascho v letech 1683 až 1689, především z darů jihlavského měšťana a lékaře Petra Šmilauera. Kostel svatého Ignáce z Loyoly je raně barokní jednolodní stavbou se třemi páry bočních kaplí a dvěma věžemi v průčelí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Milan Caha / hrady.cz

Štítky ČR, církve, stavby, památky, Jihlava, kostel sv. Ignáce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.