Blíží se léto a prázdniny, tedy ideální čas k výletům. Za zábavou a poznáním nemusíte jezdit daleko! Vysočina nabízí vyžití víc než dost. Připravili jsme pro vás několik zajímavých tipů na výlet z každého okresu. Začali jsme Jihlavskem, nyní přichází na řadu Havlíčkobrodsko. To nabízí návštěvníkům mnoho zajímavého. V samotném Havlíčkově Brodě by výletníci neměli vynechat prohlídku Muzea Vysočiny na Havlíčkově náměstí, které sídlí v domě, kde před deportací do Brixenu krátce bydlel Karel Havlíček Borovský s rodinou.
Duch zakladatele české žurnalistiky a satirika, po kterém nese město jméno, na příchozí dýchne ve stálé expozici Havlíčkova bytu, kde je k vidění celá řada jeho osobních věcí a příchozí se mohou seznámit s jeho životem i tvorbou. Koho by osud této české osobnosti zaujal, může se vypravit i do nedalekého rodiště Karla Havlíčka – Havlíčkovy Borové, kde má rovněž muzeum.
Kdo by raději zůstal v Brodě, další zajímavou pamětihodnost najde od náměstí, co by kamenem dohodil. V ulici Barbory Kobzinvé jistě nikdo nepřehlédne pozdně středověké lidové stavení Štáflovu chalupu. Tato skromná připomínka starých časů uprostřed města je Národní kulturní památkou a výletníky zve dál, aby potěšili oko lidovou architekturou a odnesli si s sebou třeba nějakou pěknou knížku. Uvnitř totiž sídlí stylový antikvariát, kde jsou k dostání nejenom knihy, ale také obrazy a grafiky.
„Přibližně od poloviny června chystáme výstavu zejména knižních ilustrací Otakara Štáfla, která by měla trvat až do října tohoto roku,“ zve Igor Domkář z antikvariátu ve Štáflově chalupě.
Na Havlíčkobrodsku si přijdou na své i milovníci hradů. Za zmínku jistě stojí ten v Lipnici nad Sázavou. Kromě klasických prohlídek návštěvníkům o letošních prázdninách nabídne řadu kulturních akcí. Tradicí se již staly noční prohlídky se šermíři, na nichž lidé poutavou formou poznají historii hradu od Lucemburků po Jaroslava Haška. Památku v létě rozezní i několik koncertů. Vystoupí tam například Lenka Filipová nebo kapela Fleret.
A ani na Lipnici není nouze o výstavy. „V letní sezoně se lipnický hrad připojí k připomenutí šestistého výročí upálení Jana Husa výstavou Stížný list české a moravské šlechty, kterým protestovala reformně naladěná šlechta proti Husovu upálení. Výstava bude zahájena šestého července,“ přibližuje kastelán lipnického hradu Marek Hanzlík.
Kromě této výstavy bude na hradě k vidění i expozice spojená s Velkou hradozámeckou inventurou - Lipnice od zániku ke znovuzrození, věnovaná hledání nové funkce a podoby lipnického hradu v průběhu posledního století.
A příchozí se letos mohou těšit i na jednu novinku. „Prohlídková trasa je obohacena o Haškovu komůrku, malou místnost v prvním patře hradní brány, která je věnována světoznámému spisovateli Jaroslavu Haškovi, tentokrát v roli průvodce a památkáře. Kromě Jaroslava Haška zde je připomenut svými kresbami hradu Lipnice i jeho přítel malíř Jaroslav Panuška, který Haška na Lipnici přivedl,“ uzavírá Hanzlík.
Kdo by kromě života na hradě rád poznal i jak se žilo poddaným na vesnici, ať zajede do Pohledi. Obec se může pochlubit další Národní kulturní památkou v okrese, kterou je selská usedlost Michalův statek. Ten návštěvníkům poskytne dobový obrázek toho, jak se žilo poddaným v období po konci třicetileté války až do zrušení poddanství v českých zemích v roce 1848.
„Celkový obraz zašlých časů oživuje chov hospodářských zvířat původních českých plemen. Všechno je tu zkrátka takové, aby se náhodný návštěvník z doby před dvěma sty lety nemusel ničemu divit :-) Návštěva Michalova statku vás seznámí nejen s dřívějším způsobem žití, ale měla by vás také přimět k zamyšlení nad dnešním způsobem života,“ píše se na webových stránkách Michalova statku.
Napsala: Nela Kyselová
Foto: Archiv hradu Lipnice nad Sázavou
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.