V Jihlavě se v červnu poprvé uskuteční slavnosti Jihlavské dny/Heimattage připomínající česko-německou historii města. Mezi třemi stovkami hostů z Německa budou lidé, kteří v Jihlavě žili do konce druhé světové války a jejich potomci. Třídenní akce obsahuje i pietní vzpomínku na židovské obyvatele Jihlavy a tradiční Havířský průvod. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytla radnice.
Slavnosti připomenou minulost a tradice, na jejichž utváření se po staletí podíleli Češi i Němci. Akce se uskuteční ve spolupráci s německým městem Heidenheim an der Brenz, kde se Heimattage (Dny domoviny) konají od roku 1956. „Nyní jsme byli osloveni partnerským městem, jestli by se toto setkání poprvé nemohlo uskutečnit v Jihlavě,“ uvedla Jana Petrůjová z oddělení vnějších vztahů jihlavské radnice.
Jihlava byla do roku 1945 přirozeným centrem Jihlavského jazykového ostrova s významným podílem německy mluvících obyvatel. Heimatttage začali pořádat Němci, kteří byli po skončení války vystěhováni. „Jak byli roztroušeni po celém Německu, tak ta kultura, společné zvyky a tradice byly mezi nimi pojítkem,“ uvedla Petrůjová. Červnová slavnost v Jihlavě bude jejich prvním setkáním v Jihlavě od konce války.
Úvodem slavnosti bude v pátek 24. června na radnici zahájena výstava s názvem Nikdy zcela neodešli. Ve stejný den vyjde z podzemí na Masarykově náměstí Havířský průvod. V sobotu se kromě pietních aktů uskuteční slavnostní průvod centrem, v neděli pak setkání před polednem ukončí zvonění památného zvonu Zuzana.
S městem Heidenheim v německé spolkové zemi Bádensko-Württembersko má Jihlava partnerskou smlouvu od roku 2002. Na organizování slavnosti se spolu s nimi podílejí spolky Gemeinschaft Iglauer Sprachinsel a Gustav Mahler Haus Verein. Z celkových 600 tisíc korun nákladů zaplatí třetinu Česko-německý fond budoucnosti.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.