Vysočina má nové kulturní památky. Ministerstvo kultury za ně prohlásilo selskou usedlost v Daňkovicích na Žďársku, rabínský dům v třebíčské židovské čtvrti a sochu sv. Jana Nepomuckého s klenutým mostkem v Úhrově na Havlíčkobrodsku. V tiskové zprávě to oznámila Ilona Ampapová z telčckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).
Dvořákův grunt, jak se daňkovické usedlosti říká, představuje mimořádně cennou ukázku lidového stavitelství. Dnešní podobu získal kolem roku 1873. Zachoval si zdobené průčelí i některé původní prvky v interiéru. „Pozdně klasicistní selská usedlost je svým pozoruhodným reprezentativním zevnějškem, rozlehlostí a neobyčejně dochovaným autentickým stavem, hodnotnou ukázkou selského stavení Žďárských vrchů", řekl ředitel NPÚ Telč Pavel Macků.
Dvoupodlažní rabínský dům stojí na Tichém náměstí v Třebíči od 1. poloviny 17. století. Zachoval si řadu autentických konstrukcí včetně takzvaného nůžkového sedlové krovu. Na některých místech interiéru je na původních omítkách dochovaná výzdoba zřejmě z 19. století. Židovská čtvrť v Třebíči, jejíž součástí Tiché náměstí je, je od roku 2003 památkou UNESCO.
Pozdně barokní socha svatého Jana Nepomuckého v Úhrově je z roku 1770. Stojí na hrázi rybníka při severozápadním okraji obce. Její hodnotu podle Ampapové podtrhuje přítomnost nápisu s přesnou datací a informací o donátorovi spolu s umělecky provedeným rodovým erbem rodu Dobřenských. Vznik tohoto sochařského díla lze tak spojit s významnou stavební a hospodářskou činností Václava Petra Dobřenského z Dobřenic. Úhrovecké panství bylo v držení rodu Dobřenských v letech 1752-1888.
Pracoviště NPÚ v Telči mimo jiné zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.