středa 29. ledna 2020 Zdislava

U vstupu na jihlavský urgent přibydou zastávky. Rekonstrukce Vrchlického pomůže snížit hluk

Obyvatelé jihlavské lokality U Dubu na Vrchlického ulici se tento týden sešli s náměstky primátorky Jihlavy Petrem Laštovičkou a Vítem Zemanem, aby probrali vznik nových zastávek MHD, které by měly vzniknout přímo u urgentního vstupu do jihlavské nemocnice.

„Občanům ani tak nevadí zastávky samotné, jako spíš narůstající hluk. Cílem schůzky bylo vysvětlit obyvatelům této lokality, že vybudování nových zálivů nebude mít na úroveň hluku žádný vliv,“ sdělil po setkání náměstek primátorky Petr Laštovička.

Zástupci města přesto slíbili zpracovat novou hlukovou studii, na jejímž základě stanoví opatření, která by obyvatelům rušné ulice vyšla vstříc. „Za diskomfort, který lidem kvůli hluku vzniká, by chtěli nějakou kompenzaci, kterou jim můžeme v budoucnu nabídnout,“ řekl náměstek Laštovička. 

Hlukovou zátěž v této lokalitě se podaří snížit o 1,2 decibelu po odstranění protihlukové stěny u nemocnice. Dalším opatřením, které povede ke snížení hluku o několik decibelů, bude i vzrostlá alej, která zde vznikne z vysazených stromů.

Snížit intenzitu automobilové dopravy, a tím pádem i hluk pomůže právě chystaná podpora MHD. „Zastávky jsou dlouhodobě plánovaným projektem města, který má výrazně zlepšit dostupnost jihlavské nemocnice pomocí MHD. Je běžnou praxí v jiných krajských městech, že každý vstup do nemocnice je pohodlně obsloužen MHD. Cílem je, aby návštěvníci nemocnice nebyli nuceni zatěžovat tuto lokalitu individuální automobilovou dopravou, pokud to není bezpodmínečně nutné,“ vysvětlil náměstek primátorky Petr Laštovička.

Existují tři možnosti, jak hluk snížit  

Podle něj ale neexistuje žádné rozumné řešení, které by na této silnici výrazně snížilo hluk vzhledem k tomu, jak obecně doprava ve městě roste. „Jsou de facto tři možnosti. Buď instalovat protihlukové stěny, nebo tzv. protihlukový asfalt, anebo omezit nebo vyloučit dopravu. První dvě opatření jsou drahá, málo účinná a obyvatelům této lokality kvalitu tichého bydlení nezaručí,“ podotkl náměstek pro dopravu.

Takzvaný tichý asfalt je jedno z protihlukových opatření, které může město za cenu zvýšených nákladů realizovat, aby splnilo podmínky krajské hygienické stanice (KHS) při výstavbě dopravní infrastruktury. „Jde ale o nefunkční opatření, protože tichý asfalt udrží své protihlukové vlastnosti maximálně do první zimy a pak je ztrácí. Navíc stavbu prodražuje o 20 procent a akustická studie stojí desítky tisíc korun, které jsou zcela zbytečně vynaloženy z peněz daňových poplatníků. Protihlukový asfalt je pouze drahé odstranění byrokratické překážky, ale žádné reálné výsledky pro občany nepřináší,“ upozornil náměstek.

Požadavek ohledně protihlukového asfaltu měli hygienici i na společnost Möbelix, jehož prodejna byla na Vrchlického nedávno otevřena. Město jej ale vyhodnotilo jako neopodstatněný a nabídlo nábytkovému řetězci pomoc při vyjednávání s KHS, aby místo něj na vlastní náklady odstranili protihlukové stěny, které odráží hluk do oken lidí, kteří v lokalitě bydlí.

Spolupráce s KHS 

 „Město by bylo rádo, kdyby KHS pouze nepožadovala splnění hygienických limitů, ale byla zároveň partnerem, který navrhuje řešení, protože z našeho pohledu žádné rozumné řešení na snížení hluku není. Zpětně napravovat chyby, které vznikly při rozvoji města, už nemůžeme a jakékoliv opatření technického rázu, které známe, bude nefunkční," zmínil ještě Petr Laštovička.

Podle něj by KHS měla spolupracovat s městem na jeho vývoji a podílet se i na urbanismu. „Měla by například mít požadavky na developery, aby provedli už v době výstavby například řízenou cirkulaci vzduchu nebo osadili protihluková okna, protože žádné naše dodatečné stavební řešení občanům nepomůže a hluk nesníží,“ dodal náměstek.

Zahájení rekonstrukce Vrchlického ulice je v plánu nejpozději na jaře 2020. Akustickou studii město splní o 0,3 decibelu.

Foto Magistrát města Jihlavy

Štítky MHD, zastávka, hluk, Vrchlického, doprava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.