Tým projektu Jihlava [ne]jede dal dohromady návrh dvaadevadesáti opatření, kterými chce zlepšit dopravu v krajském městě v příštích dvanácti letech. Jsou mezi nimi projekty, o kterých se v Jihlavě mluví již řadu let, ale také novinky vzešlé z podnětů občanů a návštěvníků města. Než se návrh dokončí, můžete se s ním seznámit na workshopu ve čtvrtek 19. dubna v jihlavském DIODu.
Na návrhu opatření pracovali specialisté na územní plánování, dopravu a investice jihlavského magistrátu v posledních dvou měsících. Vycházeli ze společné vize mobility, sestavené s odborníky i zástupci veřejnosti na předchozím workshopu. Ten se uskutečnil 18. ledna v DIODu a určil mantinely pro vyhledání přínosných projektů pro město: zlepšit každodenní cestování po městě veřejnou, cyklistickou a pěší dopravou, snížit dopravní zatížení centra nebo rezidenčních čtvrtí či rozšířit a integrovat síť veřejné dopravy s regionem.
Mezi shromážděnými návrhy jsou velmi různorodé akce - například:
Nejdražšími navrhovanými projekty jsou Centrální dopravní terminál s náklady kolem jedné miliardy korun a Jihovýchodní obchvat města s investicí bezmála půl miliardy korun.
Příprava takových projektů vyžaduje dobrou koordinaci a spoluúčast investorů, s využitím evropských či národních dotací. K prokázání přínosu navrhovaných projektů slouží právě Plán udržitelné městské mobility, vznikající v projektu Jihlava [ne]jede.
Návrh je nyní připraven ze strany projektového týmu, může být však ještě upraven a vylepšen na základě diskuze s odborníky a veřejností. „Zveme tedy všechny zájemce o dopravu v Jihlavě na workshop ve čtvrtek 19. dubna od 15 hodin, v hlavním sále jihlavského DIODu (Divadlo otevřených dveří) v Tyršově ulici. Předchozí registrace k účasti není nutná,“ dodává Radek Tulis, mluvčí jihlavské radnice.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.