Řidičům v Jihlavě se částečně uleví. Již několik hodin je průjezdný kruhový objezd u Sila, poblíž Rozkvětu. Místo bylo zcela neprůjezdné od konce května.
Stavební dělníci práce stihli o něco dříve, než bylo původně avizováno. Frenventovaná křižovatka měla být neprůjezdná do 15. června. Místem projížděly pouze autobusy včetně těch městských.
Důvodem uzavírky kruhového objezdu bylo napojení silnice vedoucí k Centrálnímu dopravnímu terminálu. „Křižovatka u Sila nebude průjezdná až do 15. června,“ sdělila v závěru května Hana Marhanová z magistrátu. Objízdné trasy vedly ulicemi Sokolovská, Kollárova, Havlíčkova, Okružní, Brněnská, Hradební, Jiráskova, Na Dolech a Romana Havelky.
Otevření křižovatky s předstihem komentují lidé na sociálních sítích. A někteří nešetří kritikou. „A to na té silnici je co? To se fakt nestihnul udělat i nový povrch? Nebo si zase někdo šetří práci, aby měl co dělat i příští rok? Pardon za tu skepsi, ale tohle mi přijde jako poloviční práce, zato za dvojnásobnou cenu..." posteskl si Miroslav Matějíček. Reaguje na něj Pavel Vlnas. „Až výkopy sednou, déšť a doprava je zhutní. Pak se udělá finálka. Zcela normální."
Po silnici, která se buduje, bude do budoucna jezdit šestnáct tisíc aut denně. Její trasa vedoucí od kruhového objezdu u Rozkvětu je už na staveništi zřetelně vidět, vedle ní budou vysoké zárubní zdi, zejména Park Legionářů je o několik metrů výše. „Původně mělo jít dolů daleko víc stromů, ale my chtěli co nejvíce parku zachovat,“ řekl již dříve primátor Petr Ryška (ODS + KDU-ČSL). Radnice již dříve zdůraznila, že za pokácené stromy vysadí nové.
Vznikající silnice se do budoucna stane vytíženou dopravní tepnou, u Ferony by se měla za několik let napojit na Jiráskovu. Až se tak stane, bude možné vyloučit auta z Tolstého ulice mezi vysokou školou a Horáckou multifunkční arénou.
Jihlavany čeká letos náročné léto, většina uzavírek, a to jak těch aktuálních, tak i těch v budoucnu, souvisí s výstavbou Horácké multifunkční arény, Centrálního dopravního terminálu, obchvatu Jihlavy a o prázdninách bude neprůjezdný Jihlavský tunel. „Uzavírky řeší magistrát, kraj, Ředitelství silnic a dálnic nebo správa železnic. Aktérů, kteří potřebují ve městě něco dělat, je opravdu velké množství,“ řekl dopravní expert Dalibor Pituch.
Vedení města proto přišlo s webovou stránkou www.jihlava.cz/uzavirky, kde jsou všechny informace k jednotlivým pracem na silnicích na jednom místě. Lité tam najdou také tipy pro cestování po městě a navíc je možné stáhnout si aplikaci. Součástí je i průběžně aktualizovaná interaktivní mapa, která ukáže, jaké uzavírky se blíží a řidič se tak může předem připravit, že některou z ulic bude muset objet.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám