Třebíč vyhlásila výběrové řízení na provozovatele sdílených kol. V Třebíči je tato služba od roku 2023. Od té doby mají kola asi 68 tisíc výpůjček. Podle starosty Pavla Pacala (Pro Třebíč) roste i v zimě počet těch, kteří si kola půjčují. Smlouva na provozování kol v Třebíči letos končí. Od 1. dubna chce mít město zajištěného provozovatele na další tři roky. Novou smlouvu na provozovatele sdílených kol, která se ve městě osvědčila, chce letos uzavřít i Jihlava. Sdílená kola zavedla rok před Třebíči.
Jihlava bude vybírat provozovatele na další dva roky. Předpokládá, že hodnota zakázky bude okolo čtyř milionů korun. Podle primátora Petra Ryšky (ODS) budou mít uchazeči možnost nabídnout i využívání elektrokol. Zatím bylo lidem v Jihlavě k dispozici přes léto 120 a přes zimu 90 mechanických kol rozmístěných na 57 stanicích. Jen za loňský rok bylo výpůjček přes 55 tisíc. S novou smlouvou chce jihlavská radnice počet kol ve městě navýšit. „Zároveň dáváme ve výběrovém řízení možnost zapojení elektrokol, maximálně do 20 elektrokol," řekl Petr Ryška.
Po Třebíči by mělo dál jezdit 80 mechanických kol a deset elektrokol. Míst, kde jsou kola v Třebíči umístěna, je 42. Předpokládaná hodnota zakázky je téměř šest milionů korun.
Využívání sdílených kol města podporují tím, že prvních 15 minut jízdy na mechanickém kole je pro uživatele zdarma. Jízd do 15 minut bylo podle Ryšky loni v Jihlavě téměř 94 procent. Za elektrokola se platí od první minuty, v Třebíči je poplatek 1,5 koruny za minutu.
Sdílená kola jsou na Vysočině k dispozici také v Pelhřimově, od loňska jezdí i po Žďáru nad Sázavou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.