sobota 24. září 2022 Jaromír

Za měsíc skončí stavební sezona na silnicích Vysočiny. Co je hotovo a co se nakonec nestihlo?

Ještě zhruba měsíc bude trvat stavební sezona na krajských silnicích Vysočiny. Krajská správa a údržba silnic Vysočiny (KSÚSV) letos investorsky zajišťovala celkem 135 stavebních akcí ve finančním objemu přibližně 700 milionů korun, u řady z těchto akcí navíc figurovala i jako zhotovitel.

Krajská příspěvková organizace opravuje a rekonstruuje silnice druhých a třetích tříd a mostů ze všech zdrojů, které má v daném roku k dispozici. V současné době je už více než 60 procent stavebních akcí zprovozněno a zbytek je těsně před dokončením. Řada rozsáhlých akcí, které jsou hrazeny zejména z dotací ze Státního fondu dopravní infrastruktury, je už úspěšně dokončena.

Brtnice, průtah 

KSÚSV má během stavební činnosti jednu velkou výhodu - pro stavební činnost využívá zejména vlastní nákladní automobily a další techniku, které slouží také pro výkon letní a zimní údržby.

Mezi největší dokončené stavební akce patří (uvedené ceny jsou včetně DPH):

 • II/150 - Světlá nad Sázavou, most ev. č. 150-017 – oprava mostu přes Sázavu (náklady cca 10 milionů korun)
 • III/34740 - křižovatka III/34750 Lipnice nad Sázavou – Dolní Město (náklady cca 20 milionů korun)
 • II/409 - Počátky – Panské Dubenky (náklady cca 30 milionů korun)
 • II/639 - Častrov – Veselá, na tuto akci s náklady cca 20 milionů korun navazuje v současné době oprava průtahu Častrova
 • II/360 - Velké Meziříčí křiž. II/602 - křiž. III/36049 – ulice Vrchovecká, z hlediska uzavírek velmi náročná akce (náklady cca 12 milionů korun)

Další rozsáhlé akce se blíží k dokončení:

 • II/403 - Brtnice průtah – náročná oprava dlážděného povrchu na páteřní síti Kraje Vysočina s náklady cca 10 milionů korun
 • III/01945 - Jihlava – Vyskytná, na této opravě v hodnotě cca 16 milionů korun předcházela v tomto roce i oprava havarijní zdi v těsné blízkosti obytného objektu v Rantířově, která je již zdárně dokončená
 • II/112 - Rynárec most 112-052 – oprava památkově chráněného mostu rovněž na páteřní síti, kterou řada řidičů pocítila zejména kvůli dlouhé objízdné trase (náklady cca 8 milionů korun)
 • III/39217 - Kramolín – Sedlec a III/41017 a Jemnice – Radotice, oprava dvou skutečně již havarijních úseků v celkové délce cca 9 kilometrů (celkové společné náklady cca 70 milionů korun)
 • II/379 - Křoví – hranice Jihomoravského kraje – oprava významné silnice na hranicích Kraje Vysočina (náklady téměř 30 milionů korun
Častrov - Veselá 

„Bohužel musíme konstatovat, že některé akce se do začátku zimního období, tedy od 1. listopadu, zprovoznit nepodaří. Důvodů je v těchto případech více. Většinou jsou to komplikace už při zadání veřejné zakázky a následné zdržení těchto staveb, v některých případech jsou to potíže s kapacitami zhotovitelů, případně problémy se zajištěním uzavírky a objízdných tras,“ vysvětluje ředitel krajských silničářů Radovan Necid a doplňuje, že se jedná o tři akce, jejichž realizace a navazující uzavírky budou pokračovat i po 1. listopadu. Všechny tři opravované úseky však budou zprovozněny nejpozději do konce letošního roku:

 • II/404 - Luka nad Jihlavou průtah včetně mostů ev. č. 404-004 a 404-005
 • II/348 - Arnolec - most 348-017
 • II/639 - Častrov průtah

Podle vyjádření KSÚSV neznámou zůstává i dokončení rekonstrukce mostu v Bačkovicích, na níž byly zahájeny práce už v roce 2021. „Zde kvůli nekvalitní práci původního zhotovitele museli odstoupit od smlouvy. Následně bylo nutné zpracovat dokumentaci na dokončení celé akce. Termínově se tak výběrové řízení na zhotovitele, který by rekonstrukci dokončil, dostalo až do letošního roku. Proto se práce na mostě pravděpodobně dokončí až v roce 2023. Dobrou zprávou pro řidiče ale je, že po nedokončeném mostě je možné s určitým omezením projíždět,“ říká závěrem ředitel Radovan Necid.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Tisková zpráva | Foto Krajská správa a údržba silnic Vysočiny | Zdroj Krajská správa a údržba silnic Vysočiny

Štítky doprava, oprava, rekonstrukce, stavební, sezona, KSÚSV, Kraj Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.