Dnes, 13:33
V Dukovanech připravuje ČEZ modernizaci strojoven, aby jaderná elektrárna mohla zůstat v provozu nejméně 60 let. Firma uvedla, že nové technologie také mohou snížit provozní náklady a zvýšit výkon a spolehlivost zařízení. Energetici budou zvažovat i výměnu klíčových částí turbín a přípravu zařízení na dodávky tepla pro Brno. Celkový rozsah úprav a jejich náklady by měly být známy do konce příštího roku. Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk dnes ČTK řekl, že to podle očekávání bude stát stovky milionů korun. Práce by měly začít v roce 2030.
Dukovanská elektrárna má čtyři bloky. První blok byl uvedený do zkušebního provozu před 40 lety, zbývající pak v následujících dvou letech. Firma ČEZ už uvedla, že by je chtěla provozovat i déle než 60 let.
„Po 40 letech provozu už některé části sekundárního okruhu potřebujeme obnovit a musíme mít dlouhodobě zajištěné náhradní díly. A vzhledem k pokroku ve vývoji turbín se otevírá příležitost pro modernizaci, která může přinést další zvýšení výkonu," uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín.
V minulých letech zvýšila firma ČEZ elektrický výkon každého bloku Dukovan z původních 440 megawattů (MW) na 512 MW. Ve druhé české jaderné elektrárně Temelín výkon u obou bloků stoupl z 981 MW na 1086 MW. Tyto úpravy mají v součtu podobný efekt jako stavba menšího jaderného bloku, uvedl ČEZ.
Sobota, 28. června 2025, 12:22
V kampani před podzimními sněmovními volbami řeší politické strany na Vysočině zejména stavbu nových bloků jaderné elektrárny Dukovany. Podpis smlouvy o ní jako svůj úspěch zdůrazňuje i hnutí STAN, jejímž krajským lídrem je ministr průmyslu a...
Investice do strojoven připravují energetici i v Temelíně, kde chtějí v příštích letech vyměnit mohutné generátory. V obou jaderných elektrárnách to jsou jedny z největších připravovaných projektů. „Vždycky musíme velmi pečlivě posuzovat přínosy i náklady, projekt se nám jednoduše musí vyplatit," uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Modernizace a údržba zařízení dukovanské elektrárny stála od roku 1985 do loňska podle dřívějších údajů provozovatele přes 67 miliard korun. Pro letošek ohlásila firma ČEZ v Dukovanech další investice za 4,2 miliardy korun.
Vláda loni rozhodla o stavbě dvou nových reaktorů v Dukovanech. Stavět je bude korejská společnost KHNP, s níž ČEZ minulý měsíc podepsal finální smlouvy. Staveniště pro první blok by měla převzít v roce 2029, hotový by měl být v roce 2036.
Realizační smlouvu k horkovodu z Dukovan do Brna podepsaly s firmou ČEZ loni v březnu Teplárny Brno. Náklady na stavbu horkovodu by měly být okolo 19 miliard korun.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám