Ačkoliv na Jihlavsku se oteplilo, sníh postupně taje a teploty se pohybují nad nulou, tak na Žďársku je o poznání chladněji a lidé zde ve velkém bruslí a oddávají se i jiným zimním sportům. Například během uplynulého víkendu stovky lidí vyrazily za přírodním bruslením, nejvíc jich zvolilo takzvané moře Vysočiny – rybník Velké Dářko. V obležení byl i Konventský rybník, který se nachází na malebném místě, přímo pod Zelenou horou.
První zmíněný rybník, často nazývaný „mořem Vysočiny“, je vůbec největším v rámci Vysočiny a nachází se uprostřed Žďárských vrchů. „Pokud se jej rozhodnete objet na bruslích podél břehů, čeká vás sedmikilometrový okruh, který si užijí nadšení sportovci i příležitostní bruslaři. Rozsáhlá vodní plocha je vhodná také na kite bruslení, kdy sportovce po ledové ploše pohání tažný drak,“ sdělila Linda Vojancová z Koruny Vysočiny.
Velká Dářko je v létě i zimě rájem pro turisty. Jak podotkla Vojancová, patří mezi oblíbené rekreační oblasti, v létě nabízí návštěvníkům krásné písčité pláže a koupání v čisté vodě a v právě zimě je skvělým místem pro bruslaře.
Živo teď bývá i na dalším místě, a to na Konventském rybníku ve Žďáru nad Sázavou, který má malebnou polohu – nachází se přímo pod kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
„Cisterciácké kláštery byly nejčastěji zakládány kolem vodních toků, neboť cisterciáci prosluli zakládáním rybníků. Architekt Jan Blažej Santini Aichel navrhl umístění Konventského rybníku tak, aby se na jeho vodní hladině, stejně jako v zrcadle, odrážela stavba poutního kostela sv. Jana Nepomuckého,“ popsala Linda Vojancová. Bruslit se dá třeba i na Pilské nádrži či na Zuberském a Milovském rybníku nebo třeba na rybníku Sykovec ve Třech Studních.
Na závěr Vojancová dodala, že samozřejmě je vždy potřeba zjistit, zda je led dostatečně silný, a dbát při vstupu na lední plochu zvýšené opatrnosti. „Myslete na to, žádný zamrzlý rybník není stoprocentně bezpečný,“ apeluje Vojancová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.