Sobota, 3. srpna 2024, 17:29
Včelařům v části Vysočiny letos způsobil problémy takzvaný cementový med. Tvrdnul v plástech a nedal se vytočit. Na Novoměstsku se kvůli tomu nedostane do sklenic asi třetina tmavého medovicového medu.
O problémech informoval Miroslav Glier, jednatel základní organizace Českého svazu včelařů v Novém Městě na Moravě na Žďársku. Cementového medu bylo podle oslovených včelařů hodně i na Havlíčkobrodsku, naopak velká včelí farma na Třebíčsku takové potíže letos neměla.
„Potrápilo nás to dost,“ řekl jednatel novoměstské organizace včelařů. Jednotný návod, jak v případě cementového medu postupovat, podle něj není. „Každý včelař si s tím poradí, jak nejlíp dovede, i podle množství včelstev,“ podotkl Glier. Cementový med se podle něj vyskytuje tak jednou za sedm let, většinou ve druhé snůšce tmavého medu. V plástech krystalizuje složitý cukr melicitóza z medovice od mšic.
Včelí farma Nosek v Kostelní Myslové na Jihlavsku se 150 včelstvy letos větší potíže s cementovým medem neměla. „Problém byl, ale spíš takový okrajový,“ řekl Luboš Nosek. Uvedl, že tmavého medovicového medu má letos jeho farma dost.
Včelí farma Kurtinových v Račicích na Třebíčsku cementový med neměla, nebylo tam moc medovice. „Nám se to nepřihodilo. Lokálně někdo něco měl, ale nebylo to tak plošně jak to Havlíčkobrodsko a Žďársko a v Čechách,“ řekl Kamil Kurtin. Farma má 300 včelstev, s letošní produkcí medu je včelař vzhledem k tomu, jaké bylo počasí na jaře, spokojený. Podle Kurtina to je takový trochu lepší průměr. Řepka na jaře kvetla hodně brzo, pak ale zase bylo nezvykle chladné počasí s ranními mrazy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.