Víru na Žďársku by měla být v zimě přes zdražení elektřiny znovu umělá ledová stěna, pokud bude dost velký mráz. Vodní čerpadlo používané při vytváření ledopádu na skále nemá tak vysokou spotřebu elektrického proudu, aby to rozhodlo o tom, že ledová stěna nebude, řekl Slávek Matuška ze spolku, který stěnu pro lezce v ledu léta připravoval. Minulou zimu se vírskou stěnu kvůli počasí zprovoznit nepodařilo, bylo to podruhé za 13 let.
„Vzhledem k tomu, jaký je 'absťák' ze strany ledolezců po ledu, který poslední roky nějak nebyl, si myslím, že návratnost by byla i při tom zdražení elektřiny," řekl Slávek Matuška k nadcházející zimní sezoně. Podotkl, že spolek podle svých zkušeností počítá s tvorbou ledové stěny spíš začátkem nového roku, protože Vánoce a Nový rok bývají na blátě. Proto členové spolku obvykle chystají skálu na ledování až před vánočními svátky. To je období, kdy už také lidé přestávají navštěvovat zajištěné cesty na skalách ve Víru, takzvané via ferraty.
Pohyb na zajištěných skalních cestách ve Víru je na vlastní nebezpečí, lidé by měli mít odpovídající výbavu a přilbu. Listopadové počasí zatím návštěvníkům přálo, docela hojné objednávky na vybavení jsou podle Matušky v půjčovně i na víkend, který si lidé prodlužují kvůli čtvrtečnímu svátku.
Umělý ledopád je na skále u Svratky většinou do 40 metrů výšky, lezecké trasy pro běžné výstupy bývají do 20 až 25 metrů. Stěnu připravuje spolek Ledová stěna Vír. Minulé roky se tam lezci v ledu také závodili. V roce 2021 byl závod Vírský cepín zrušený, organizátory odradila složitá jednání o podmínkách pořádání akce při tehdejších protiepidemických opatřeních.
V příštím roce se nabídka pro lezce v ledu i na skalách bude rozšiřovat o různé kurzy a služby průvodce. Slávek Matuška pracoval jako armádní instruktor v lezení, poslední léta jako vedoucí instruktor. Od ledna bude v civilu a bude se věnovat těmto aktivitám ve Víru.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.