Český svaz ochránců přírody (ČSOP) ve spolupráci s Pozemkovým spolkem Gallinago vybudoval jihozápadně od Žďáru nad Sázavou nové tůně. Na dříve zpustlé ploše čtyř tisíc metrů čtverečních vznikly členité vodní plochy, které vytvářejí ideální podmínky pro vodní i mokřadní druhy ptáků, vážky či obojživelníky. Tůně také pomohou v krajině lépe zadržet vodu zejména při obdobích sucha.
Aktivity proběhly v druhé půlce října v rámci dlouhodobé iniciativy ČSOP a značky Finish Voda pro českou krajinu.
Pozemek o celkové výměře 1,1 hektaru vykoupil ČSOP minulý rok v rámci veřejné sbírky Místo pro přírodu za účelem vybudování mokřadu. „O plochu, která jistě musela být kdysi pestrou mokřadní loukou, se desetiletí nikdo nestaral. Zarostla tak rychle se šířící chrasticí a jinými náletovými dřevinami, které vytlačují ostatní rostliny a tím i živočichy. Díky vybudování tůní a mozaikovitému kosení zbytku pozemku tak můžeme očekávat návrat sluk, bekasin, vodoušů a dalších druhů ptactva, obojživelníků i vážek,“ říká Jan Moravec z ČSOP.
Mokřadních oblastí, jakou je ta u Žďáru nad Sázavou, se v současné době v naší republice nevyskytuje mnoho. Kromě zvýšení biodiverzity se podílí i na lepším zadržování vody v krajině, která tak neodtéká přes řeky mimo hranice a v obdobích sucha poskytuje zdroj vody místním rostlinám i ohroženým druhům zvěře.
Nové tůně může navštívit i široká veřejnost. A kde novou oblast najdeme? Nachází se na obou březích Honzovského potoka pod hrází Dolního Honzovského rybníka. „Nejsnadnější přístup k tůním je z hráze Dolního Honzovského rybníka, případně jižnější uličkou protínající chatovou osadu severně od rybníka,“ doplňuje Jan Moravec.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.