úterý 13. dubna 2021 Aleš

Lokalita Horka, která nechce úložiště radioaktivního odpadu, žádá o vyjádření kraj

Obce z lokality Horka na pomezí Třebíčska a Žďárska žádají nové krajské zastupitele, aby se vyjádřili k možnosti umístění hlubinného úložiště radioaktivních odpadů na Vysočině. Text dopisu dnes poskytla Platforma proti hlubinnému úložišti. Na Vysočině jsou dvě ze čtyř území v Česku, která budou dál prověřovaná kvůli úložišti. O pomoc a spolupráci požádaly vedení kraje i obce z druhé lokality Hrádek.

Zastupitelé Kraje Vysočina se před loňskými krajskými volbami proti možnosti umístit v kraji hlubinné úložiště nepostavili. Zájem obcí z lokality Horka o projednání této záležitosti v nově zvoleném zastupitelstvu potvrdil starosta Budišova Petr Piňos. „My chceme, aby se k tomu vyjádřili," řekl Petr Piňos.

Boršov a Mirošov nově patří do lokality Hrádek, kde by mohlo vzniknout hlubinné úložiště

Nyní už osm obcí je zahrnuto v lokalitě (Čertův) Hrádek na Jihlavsku, která je jednou ze čtyř lokalit uvažovaných pro výstavbu úložiště jaderného odpadu. Původní šestici obcí - Cejli, Dolní Cerekev, Hojkov, Milíčov, Nový Rychnov a Rohoznou - nyní...

Náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová (Piráti) v úterý 23. února řekla, že dopis má zatím jen z lokality Hrádek, z něhož požadavek na projednání záležitosti v zastupitelstvu kraje nevyplývá. Uvedla, že je v kontaktu s oběma lokalitami, platformou proti úložišti i se starosty od dukovanské jaderné elektrárny. Obcím slíbila vytvoření určité komunikační platformy umožňující výměnu aktuálních informací.

Do roku 2065 by v ČR mělo vzniknout úložiště jaderného odpadu. Do loňska se při hledání místa pro úložiště uvažovalo o devíti lokalitách. Z původního seznamu při zúžení na čtyři lokality vypadla pětice Kraví hora na Žďársku, Čertovka na pomezí...

Na dotaz, jestli kraj podpoří obce bojující proti umístění úložiště, Hajnová řekla, že v novém programovém prohlášení rady kraje stojí, že bude hájit zájmy dotčených obcí. „To, jakou formou a jakým způsobem, bude předmětem dalšího jednání s těmi obcemi," uvedla Hana Hajnová.

Návrh na vyslovení nesouhlasu s umístěním úložiště na Vysočině vloni připravili lidovci, krajská rada ho doporučila schválit. Na zářijovém jednání pro něj ale zvedlo ruku jen osm krajských zastupitelů, nikdo nebyl proti a tři zastupitelé se hlasování zdrželi. Dalších 21 členů zastupitelstva nehlasovalo.

V úterý 8. září naposledy v tomto období zasedali krajští zastupitelé. Ti mimo jiné v závěru jednali o hlubinném úložišti jaderného odpadu. Zastupitelstvo, které má v našem kraji 45 členů, nakonec neschválilo návrh usnesení předložený lidovci,...

V ČR se v souvislosti s úložištěm nejdřív uvažovalo o devíti místech. Snížení počtu na čtyři loni schválila Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) a pak i vláda. Ve zúženém seznamu kromě dvou území Vysočiny zůstaly lokality Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto oenergetice.cz

Štítky energie, odpady, správa, jaderná, Vysočina, Horka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.