sobota 2. července 2022 Patricie

Jaroměřice nad Rokytnou dají do protipovodňových opatření přes 5 milionů korun

Jaroměřice nad Rokytnou na Třebíčsku vymění jako součást protipovodňových opatření obecní rozhlas a doplní ho o nové body měření hladin toků. Zakázku za asi 5,4 milionu korun s DPH má společnost Empemont dokončit na podzim příštího roku. Město ji částečně uhradí z dotací, řekl starosta Karel Müller (ODS).

Důležitou změnou pro kontrolu případného vzestupu hladiny řeky Rokytné bude nové umístění monitorovacích bodů výš proti proudu. „Prozatím je to měření až přímo v Jaroměřicích, což už je pozdě. Měření bylo na mostě, kdy už voda skoro odchází z města, takže to nám moc nepomáhalo," řekl Michal Dusík z městského úřadu. Nově se bude měřit také na Štěpánovickém potoce. „Budou podchyceny oba toky, které jsou pro Jaroměřice významné," řekl Dusík.

Výrazné škody podle něho vylitá řeka v Jaroměřicích naposledy způsobila v roce 2006. Od té doby škodí především lokální přívalové deště.

Systém, kterým může varovat obyvatelstvo v případě povodňových událostí, je zastaralý, řekl starosta. Místní rozhlas je podle něho analogový a už nefunguje zcela spolehlivě. Díky zakázce, kterou ze 70 procent pokryjí dotace, bude rozhlas digitální. Nový rozhlas bude v Jaroměřicích i v dalších šesti obcích, které tvoří jeho místní části. „Vycházíme z protipovodňového plánu. Nový rozhlas bude ovládaný po určitých skupinách, takže budeme moci dávat prostorově i časově různé informace podle toho, jak bude potřeba," řekl Karel Müller.

Autoři | Foto HZS Kraje Vysočina

Štítky záplavy, povodně, opatření

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.