Aktuálně

V ulicích Jihlavy jsou vidět další asistenti prevence kriminality. Ty romské teď doplňuje dvojice z Ukrajiny více...

Velcí chovatelé na Třebíčsku, které vloni postihla ptačí chřipka, chov obnovili

Autoři | Foto Se svolením HZS Kraje Vysočina

Firmy, jejichž velké chovy drůbeže na Třebíčsku před rokem postihla ptačí chřipka, obnovily chov v původním rozsahu. Při hodnocení činnosti krajské veterinární správy na Vysočině za minulý rok to ČTK řekl její ředitel Božek Vejmelka. V komerčních chovech na Vysočině byla zjištěna tři ohniska této vysoce patogenní nákazy, usmrceno kvůli tomu loni v únoru bylo kolem 120 tisíc kusů drůbeže. Ve Valdíkově to bylo 50 tisíc kachen a ve Vanči a v Častoticích zhruba 70 tisíc slepic.

„S obnovou chovu drůbeže může chovatel začít po 21 dnech od provedení závěrečné dezinfekce v postiženém chovu. I po tomto období v chovu probíhají vyšetření na ptačí chřipku," uvedl Božek Vejmelka. V Kraji Vysočina je 35 velkochovů drůbeže, převážně s chovem kura domácího, ale i krůt, kachen a hus. Ptačí chřipka se ve velkém chovu na Vysočině kromě loňska prokázala jen v roce 2021 na husí farmě v Rohozné na Jihlavsku, tam bylo usmrceno 5 tisíc kusů drůbeže. Ptačí chřipka postihla i menší chovy v kraji, v minulém roce jich bylo šest.

Z nákaz zaznamenala veterinární správa na Vysočině minulý rok tři případy račího moru v tocích na Žďársku a ve stejném regionu i infekční onemocnění u pstruhů duhových. Na Jihlavsku byla potvrzena katarální horečka ovcí.

Na Třebíčsku je ptačí chřipka i v cenném chovu ve Vanči. Likvidace 13 tisíc slepic začne ve středu

Na Třebíčsku se potvrdila ptačí chřipka i v druhé hale s 13 tisíci slepic ve Vanči. I tento chov společnosti Líheň Studenec s geneticky cennými kusy bude zlikvidovaný, sdělil dnes ČTK Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Jde o drůbež,...

Krajská veterinární správa kromě nákaz sleduje dodržování stanovených podmínek a zacházení se zvířaty v hospodářských chovech, při přepravě, na jatkách, kontroluje také provozy zpracovávající živočišné produkty, ale i zájmové chovy, útulky zvířat či obchody s nimi. V minulém roce její inspektoři uskutečnili na Vysočiněna 2500 kontrol. Za porušení povinností na úseku veterinární péče uložili pokuty celkem za 2,6 milionu korun. V přestupkovém řízení to bylo 202 pokut a 21 blokových pokut. V roce 2023 udělila krajská veterinární správa pokuty za 2,4 milionu korun.

Loňské kontroly se ve větší míře týkaly životní pohody zvířat, veterinární správa sledovala například i dodržování limitů reziduí farmakologicky účinných látek v potravinách živočišného původu. Na její návrh bylo loni předáno do náhradní péče osm týraných psů a další tři psy a dva koně se chovatelé při kontrole rozhodli darovat jiným lidem, kteří by jim měli zajistit lepší péči. V sedmi nejzávažnějších případech týrání zvířat podala veterinární správa trestní oznámení.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, chov, příroda, potraviny, správa, Vysočina

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.